İmam Hatip Liselerine Kayıtlarda Büyük Artış

İmam hatip liselerine yükselen ilgi

İmam Hatip liselerinin 28 Şubat sürecinde ortaokul bölümleri kapatılmıştı. Ardından düşük katsayı ile kapanma tehlikesi geçiren İmam Hatip liselerine son yıllarda ilgi oldukça artmış durumda.

imam hatip liseleri

Nabi Avcı yaptığı açıklamada İmam Hatip liselerine karşı illerden yoğun bir talep geldiğini bildirdi. Bu ilginin asıl sebebi ise YÖK’ün düzenlediği katsayı uygulaması. Bu liselerden mezun olanların üniversitelere daha kolay girebilmesi gençlerin İmam Hatip liselerine yönelmesi sonucunu doğurdu.

Meslek liselerinin alanları dışında bölümleri seçebilecek olması, bu okul öğrencilerine alan değiştirme hakkının tanınması, ortaöğretim puanının kaldırılması gibi uygulamalarla İmam Hatip liselerinin yıldızı parladı. 4+4+4  sistemi ile de İmam Hatip ortaokulları yeniden açılmış oldu.

Yapılan bu değişiklikler ile birlikte İmam Hatip liseleri kayıtları adeta patladı. Geçen yıla oranla pek çok İmam Hatip lisesi açıldı.Türkiye genelinde İmam Hatip okullarına kayıt yaptıran öğrenci sayısı 450 bin 969 olarak belirlendi.

Bu yıl doğu ve güneydoğu illerinde karma eğitime sıcak bakmayan velilerin isteği doğrultusunda 11 imam hatip lisesi, kız imam hatip lisesi olarak değiştirildi. Böylece kız imam hatip liselerinin sayısı Türkiye genelinde açılan 8 kız imam hatip lisesi ve 43 Anadolu kız imam hatip lisesi ile toplamda 51  oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.