İlteriş Kutluk Kağan Kimdir

Göktürk hükümdarlarından olan İlteriş Kutluk Kağanın kim olduğu hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

İlteriş Kutluk Kağan; 630 yılında Çinin sömürüsü altına giren Göktürk devletini ikinci kez kuran kişidir. Bu sayede 2. Göktürk devleti 682 yılında tekrar kurulmuştur. Devleti ikinci kez kurduğu için Kutlug ismine ek olarak İlteriş ünvanını almaya hak kazanmıştır.

İlteriş Kutlug Kağan; Çin’de dünyaya gelmiş ve orada yaşamını sürdürmüştür. Kısa süre devlet memuru vazifesinde bulunmuştur. Orta Asya’da memurluk vazifesini sürdürürken 17 arkadaşıyla işbirliği yaparak Göktürk devletini tekrar kurma kararı vermiştir. Bu sırada Bilge Tonyukuk da kendilerine destek vermiştir. Toplam 700 kişini arkasına alınca devleti kurduğunu ilan etmiştir. Böylece Göktürk Devleti 682 yılında, tekrar kuruldu. Bilge Tonyukuk ise üstün yardımları sayesinde devletin veziri oldu. İletiş Kutlug’un hükümdarlığı sayesinde devlete Kutlug Devleti de denmektedir.

İletiş Kutlug Kağan; üstün bir devlet bekasına sahipti. Göktürk Devletini millî bir duyguyla tekrar biraraya getirmeyi başardı. 682 yılında devletin kurulmasıyla birlikte pek çok yere başarılı seferler düzenlemiştir. Hem siyasi hemde askeri yönden oldukça donanımlıydı. 692 yılında ise hayatına veda etmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.