İlkokul ve Ortaokul Kayıt Sonuçları 2014

İlkokul ve Ortaokul Kayıt Sonuçları 2014 hakkında bilgi kısaca.

2014-2015 eğitim öğretim senesine ait tüm ilkokul bir ve ortaokul beşinci sınıfların kayıtları MERNİS bilgilerine göre yapıldı. MEB yetkililerin verdiği bilgiye göre veliler herhangi bir başvuruda bulunmadan öğrencilerin kayıtları ikametgahına en yakın okullara e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldı.

Bu eğitim öğretim yılında 2008 doğumlular arasından geçen sene kayıt yaptırmayanların tamamı ile 2009 Ocak-Şubat-Mart doğumlular mecburi öğretim çağına girdi. Bu öğrenciler toplamda 1 milyon 335 bin 721 birinci sınıf ve 1 milyon 217 bin 737 ortaokul beşinci sınıflardan oluşuyor. MEB bu yöntem ile bu öğrencilerin tamamının kaydını gerçekleştirmiş oldu.

Öğrencilerin kayıt oldukları okulların bilgisi http://www.meb.gov.tr adresinden veliler tarafından öğrenilebilir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne giriş için yapılması gereken öğrencinin T.C. kimlik numarasını yazmak.

Velilerin istemesi halinde şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların kayıtları eğitim öğretim senesi başında değiştirilebilecek. Bu öğrenciler istedikleri resmi okula kaydını taşıyabilecek.

Eğer kamu görevlisi olan velilerin görev yeri değişirse veya herhangi velilerin ikamet adresi değişirse çocuklarının kayıtları sistem sayesinde buna uygun olarak değişecek. Adres güncellemeleri oldukça okulların aday kayıt ekranlarındaki öğrenci sayıları da değişiklik gösterecek.

Eğer kaydı yapılmamış çocuklar varsa bunların velilerinin ilçe nüfus müdürlüğüne gidip adres kontrolü yaptırması gerekmekte. Böyle bir durumda kaydın gerçekleşmemesinin nedeni ne olursa olsun ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerine bilgi ulaştırılacak.

İmam hatip okulları, konservatuvarlar ve özel okullar adrese dayalı kayıt almadığı için çocuğunu buralara kaydettirmek isteyen veliler e-okul işlemleri açıldığında hiçbir nakil istemeden veya evrak teslim etmeden ilgili okullara gidip başvuru yapacak. Okulların yöneticileri ile kayıt tamamlanacak. Nakiller de aynı şekilde olacak.

MEB artık ilkokul bire gidecek tüm öğrencilerin okul öncesi eğitimini almış olmasını planlıyor. Bu sebeple bir sonraki eğitim öğretim senesinde zorunlu eğitime geçecek çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına kaydının yapılması sağlanacak. Bir sonraki eğitim öğretim senesinde zorunlu eğitime geçecek ve okulun kayıt bölgesinde ikamet eden çocukların eğitim isteğinin karşılanmasının akabininde daha küçük yaş grupları için grup açılması sağlanacak.

İlkokul Ortaokul Öğrenci Kayıt Sorgulama Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.