İlkokul Öğrencilerinden Metro Yolcuları İçin Sosyal Proje

İlkokul öğrencilerinden toplu taşıma araçlarında seyahat eden yolculara sunulacak müthiş bir proje geldi. Son zamanlarda teknolojinin git gide ilerlemesine bağlı olarak büyük küçük herkesin elinden telefonlar düşmüyor. En çok da seyahat eden yolcuların yalnızca telefonla ilgilenmelerinden ilham alan öğrenciler bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak istedi. Bu proje kitap okumanın önemini artırmayı hedeflemek amacını güden bir okuma projesi…

Bu kitap okuma projesi kapsamında iki kez öğrenciler metrodaki yolculara kitap dağıttı. Projenin adı ‘Ellerinde Telefon Değil, Kitap Olmalı’… Bu proje için toplam 240 kitap dağıtıldı. Öğrenciler, dağıttıkları kitapların arkasına özlü mesajlar bıraktı ve sonuna kadar gelip bu notu okuyan kişilerin onlara ulaşarak geri göndermelerini istedi. Bu sayede aynı kitaplar pek çok insanın eline geçecek ve bir döngü halinde kitap okumayı özendirecek. Proje her ay farklı bir metro hattında gerçekleştirilecek.

Projeyi başlatan öğrenciler Bağcılar’daki Karacaoğlan İlkokulunun öğrencileri… Amaçları ise telefon bağımlılığına vurgu yaparak bir farkındalık oluşturmak. Bu sayede kitap okumanın değeri de vurgulanacak. Proje ilk kez 30 Ekim’de gerçekleştirildi. İkinci kez ise 25 Aralık’ta yayınevlerinden ve sahaflardan alınan 120 kitabı yolculara dağıtmak amacıyla gerçekleştirildi. Bu proje ile insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, teknoloji bağımlılığına vurgu yapmak, ve projeye katılan öğrencilere özgüven kazandırarak yabancılarla iletişimlerini kuvvetlendirmek hedeflendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.