İlk Yardım İle İlgili Yazı

İlk yardım ile ilgili bilgi, ilk yardım ile ilgili yazılar

İlkyardım, Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda,sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar,hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla yapılan uygulamalara denir. İlkyardımın amacı, hasta veya kazazedenin durumunun kötüye gitmesini engellemek, yaşama dönmesini sağlamaktır. İlkyardım tek başına asla yeterli değildir. Akabinde mutlaka hastaneye sevk edilip hekim kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. İlkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ciddiyetini belirleme  ve sağlık görevlileri gelene kadar yapılması gereken ilk müdahaleyi yapmakla görevlidirler.

Ölüm vak’alarının büyük kısmı yaralanmalara olay yerinde gerekli müdahalenin yapılmamasından kaynaklanıyor. Burdan da anlaşıldığı gibi ilkyardım eğitimi oldukça önemli ve hayat arz eden bir meseledir. En sık rastladığımız kaza nedeni düşmeler, en ölümcül kaza nedeni ise %22 oranıyla trafik kazalarıdır.

İlkyardım için öncelikle güvenli bir ortam oluşturulmalıdır. Akabinde ise, yaralının hayati bir tehlikesi olup olmadığı kontrolü yapılır. Eğer hasta yaşam tehlikesi taşıyorsa  hemen hayati işlemler yapılır.

İlk Yardıma Yetkisi olan kişiler;
Hasta ya da yaralıya tıbbi araç-gereç aranmadan eldeki mevcut araçlarla (sağlık ekibinin olay gelmesi biraz zaman alacağı için) o ara zaman diliminde, ilaçsız uygulamaları yapacak , en az Temel İlk Yardım Eğitimine katılıp “ilkyardımcı sertifikası” almış kişilerdir.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

Yaşamsal tehlikenin atlatılması için çaba göstermek
Hasta ya da yaralının durumunun kötüye gitmesini engellemek,
İyileştirmeyi kolaylaştırmak..

İlk Yardım Temel Uygulamaları:
İlk yardımda temel uygulamalar, 3 ana hatlar üzerine kurulmuştur. Bunlar ; Koruma, Bildirme ve Kurtarma (KBK) olarak üçe ayrılmaktadır.

Koruma: Olay yerinde yaşanabilmesi muhtemel tehlikeleri öngörüp güvenli bir ortam sağlamaktır. Örneğin olay trafik kazasıysa;

Kazanın yaşandığı araç güvenli bir yere çekilmelidir.
Olay yeri bir tebeşir veya şerit yardımıyla belirlenmelidir.
Olay yerine biriken insanlar oradan uzaklaştırılmalıdır.
Kazaya uğrayan aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır.
Aracın yakınında sigara içilmemeli ve içirilmemelidir.

– Olay yerinde gaz olması ihtimaline karşı, patlama ve zehirlenmelerin önlenmesi amacıyla gaz tüpünün vanası kapatılmalı, ortam havalandırılmalıdır.

– Her türlü olayda;

Öncelikle olay yeri güvenliği sağlanmalıdır.
Güvenlik sağlandıktan sonra hasta ya da yaralıların yerlerinden kımıldatılmadan durumlarına bakılmalıdır.Bilinç kaybı yaşayan yaralılar ile solunum, dolaşım, kanama vb. problemi olan hasta ya da yaralılar belirlenerek, ilk önce onlara müdahale edilmelidir.Kanamalı vakalarda Hepatit B, C, ve HIV/AIDS  gibi hastalıklara karşı korunmak amacıyla yardımdan önce mutlaka eldiven giyilmelidir.

Bildirme: Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak yardım istenmelidir. Duruma göre itfaiye (110), zehir danışma merkezi (114), emniyet güçleri (Polis-155 / Jandarma-156) de aranabilir.Tıbbi yardım için 112 aranır ise ; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki imkanlar hakkında bilgi verilmelidir.

Kurtarma: Olay yerinde hasta yaralılara hızlı ancak bir o kadar da serinkanlı ve bilinçli bir şekilde müdahale edilmelidir. Eğer olay yerinde ilk yardım bilen kimse yoksa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı yerinden oynatılmamalıdır.

İlk yardımda yapılması gereken işlemler

Hasta ya da yaralının durumunu saptamak(bilinç ve solunum )
Hasta ya da yaralıyı sakinleştirmek
Hasta ya da yaralıya yardımcı olacak kişileri görevleri hakkında bilgilendirmek
Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesine engel olmak
Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda  gereken müdahaleyi yapmak
Hasta ya da yaralının yarasını ve kendisini görmesine mani olmak
Hasta ya da yaralıları kımıldatmadan gereken müdahaleyi yapmak
Hasta ya da yaralıların en uygun şekilde en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlamak ( 112 ),
Olay yeri  güvenlik açısından bir tehlike teşkil etmiyor ise , hasta ya da yaralıyı kesinlikle yerinden oynatmamak.

İlk yardım hakkında bilgi ve İlk yardım ile ilgili yazı konusunda yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.