İlk Türk Devletlerinde Halkın Yönetimdeki Rolü Nedir

Bu yazımızda İlk Türk Devletlerinde halkın yönetimdeki rolünün ne olduğuna kısaca değineceğiz.

İlk Türk Devletlerinde hükümdarların görevlerinin Tanrı tarafından verildiğine inanılırdı. Bu nedenle kutsal bir görev taşıdıkları düşünülürdü. Bu kutsal yetki ise hükümdarlar tarafından en düzgün şekilde yerine getirilmesi için önem gösterirlerdi. Tanrıdan görev aldıkları bilinen hükümdara karşı halk sonsuz saygı gösterirdi. İlk Türk devletlerindeki bu inanışa “kut anlayışı” adı verilirdi.

Hükümdarların devleti yönetme yetkisini Tanrı tarafından aldığına inanılmış olsa da bu yetki mutlak ve sınırsız yetki değildi. Hükümdarlar, verdiği kararlarda ve uyguladıkları politikalarda töreye bağlı olarak davranmak mecburiyetindeydi.

Hükümdarlar devlet yönetiminde tek değildi. Ona hükümet konularında yardımcı olan “Kurultay” adında bir meclis bulunmaktaydı. Bu meclise kimi zaman “toy” ya da “kengeç”  adı verilirdi. Devlet meselelerinin görüşüldüğü Kurultay’a hükümdar haricinde; devlet içinde söz sahibi olan kişiler, boy beyleri, dini liderler ve hükümdar eşleri de girerdi. Devlet yönetimine ve meselelerin görüşüldüğü meclise halk katılmazdı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.