İlk Türk Devletleri Hangi Ticaret Yolunu Kullandılar

İlk Türk Devletleri Hangi Ticaret Yolunu Kullanmışlardır

Sizlerle bu yazıda , tarihteki ilk Türk devletlerinin hangi yol üzerinden ticaret yaptığını anlatacağız. İlk olarak ticaret yollarının ne amaçla yapıldığını inceleyeceğiz.

İlk Türk uygarlıklarının , ekonomik gelişimleri çoğunlukla hayvancılıktı. At, koyun, sığır gibi hayvanların ürünleri ile geçimlerini sağlamışlardır ve ticaretini de yapmışlardır. Yapılan fetihlerdeki yağmalar da önemli bir gelir kapısıydı.

Yerleşik hayatın gelişmiş olduğu Uygur devletinde, tarım ve ticaret ön planda yer almaktadır. Uygurlar döneminde devlet içinde iktisadi hayat güçlenmesinden ötürü, vergiler düzgünce toplanmış ve devlet gelirleri artmıştır.

En önemli ticaret yolu: doğu,batı arasında yer alan ipek yoludur. Bu yol Çin’den başlayıp Orta Asya üzerinden geçmektedir. İpek yolunda yer alan devletlerin ticari hayatı canlıdır. Ticari metalar: silah, at, dokuma ürünlerdir. Bunun karşılığında özellikle Çinden: hububat, ipek gibi önemli ihtiyaçlar alınırdı.

Ek olarak ipek yolu sayesinde Türk devletlerinde önemli bir gelir kaynağı oluşmaktaydı.

Devletler bu yola ne kadar sahip olduysa etkileri de o denli uzun olmuştur. Çin ile olan münasebetlerde de temel sebep ipek yolu hakimiyetidir.

İlk Türk Devletlerinin Kullandıkları Ticaret Yolları Hakkında Bilgi Verdik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.