İlk Takvimi Kim Bulmuştur

Geçmişten günümüze kadar insanlar zaman algısını parçalara bölmek, hafızalarında yer eden olayları kaydetmek ve bilimi ileri seviyeye taşımak için bir çok çalışma yapmışlardır ve takvimi bulmuşlardır. Bu yazımızda sizlere ilk takvimi bulan uygarlık konusunda bilgi vereceğiz.

Tarihin ilk dönemlerinde Mısırlılar gök cisimlerini incelemeye başlamışlardır ve bir çok hesaplamanın ardından M.Ö 4241 yılında ilk takvimi meydana getirdiler. Güneşin dünya etrafında ve kendi etrafında meydana getirdiği hareketleri inceleyerek hesaplamalar yapan Mısırlılar bu şekilde ilk güneş yılı esaslı takvimi oluşturdular.

Bir yılı 365 gün olarak hesaplayıp 12 aya bölen Mısırlılar, bir ayda da otuz gün olduğunu kabul etmişlerdir ve böylece günümüzde kullandığımız miladi takvimin temelini hazırlamışlardır. Güneş yılı esasına göre hazırlanan bu takvim; İyonlar, Yunanlar ve Romalılar tarafından tekrar düzenlenerek geliştirilmiştir. Roma İmparatoru olan Jullius Cesar (Jül Sezar) ve Papa XII. Gregor tarafından düzenlenmiş ve günümüzdeki haline getirilmiştir. Günümüzde kullandığımız bu miladi takvim sonrasında Mısırlılar haricinde Sümerliler, Çinliler, Türkler ve Araplar başka güneş yılı esaslı ve ay yılı esaslı takvimler oluşturmuşlardır.

İlk Takvimi Bulan Uygarlıklar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.