İlk Osmanlı Tersanesi Hakkında Kısa Bilgi

İlk osmanlı tersanesi hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İlk Osmanlı Tersanesi; 1327 yılında Karamürsel’de kurulmuştur. Bu tersanede Osmanlı Donanmasının ilk savaş gemileri yapılmıştır. 1401 yılında Gelibolu’da deniz üssü kurulmuştur. Osmanlı Devleti gerçek bir deniz gücü elde etmeye başlamıştır. Gelibolu, o tarihlerden bu yana Türk denizciliğinin merkez gücü olmuştur.

Osmanlı donanmasına ilk kez ateşli silahlar temin edilmiştir. Tüm bu gelişmeler Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşmiştir. Karamürsel’in ardından 1455 yılında Kasımpaşa’da İstanbul Tersanesi kurulmuştur. Bu sayede Osmanlı Donaması stratejik bir güç elde etmiştir. Bu tarihlerin ardından Türk deniz bilimcileri bu konuda epey ilerlemiş ve dünya denizciliğine büyük katkıda bulunmuştur.

Osmanlı Devletinin bu gelişmelerinden en önemlisi Piri Reis’in 1513 ve 1528 yıllarında yaptığı iki ayrı dünya haritasıdır. Ayrıca Piri Reis’in bunlara ek olarak diğer önemli çalışması da 1521 ve 1525 yıllarında iki kez çıkarmış olduğu ünlü denizcilik bilgilerinin yer aldığı Kitab-ı Bahriye isimli rehber kitabıdır.

Osmanlı Devletinin denizcilikte en ilerlediği dönem Kanuni Sultan Süleyman dönemidir. 1520 ve 1566 tarihleri arasındaki dönem Denizciliğin altın çağı şeklinde bilinir. Bu tarihlerde Barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri Oruç ve İlyas Reisler, Selman Reis, Murat Reis, Seydi Ali Reis gibi pek çok isim ünlü Türk Denizcisi ve donanmacısı olarak adını tarihe kazımıştır. Aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman, 1533 yılında Barbaros Hayreddin Paşa’yı İstanbul’ çağırmış ve ona Kaptan-ı Derya ünvanını vermiştir. Yine bu tarihlerde İstanbul Tersanesi’nde yeni gemiler yapılarak Türk denizciliği geliştirilmeye devam edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.