İlk Olimpiyatlar Nerede Yapılmıştır

İlk Olimpiyatlar Nerede Yapılmıştır Kısaca Bilgi

MÖ 776 yılında Zeus için yapılan olimpiyatlar ayin niteliğinde ögeler de içeriyordu. O tarihlerde dünyaya henüz mal olmamış bu organizasyon sadece Yunanlılar tarafından müzik ve edebiyat mücadelelerinin de düzenlendiği olimpiyatlardı.

MS 394’te bu gelenekten vazgeçilmiş ve tekrar yapılmaması kararlaştırılmıştı ancak 1896’da tüm dünyayı birleştirecek bir adım atıldı. Eski Yunan olimpiyatlarının daha modern figürlerle geliştirilmiş versiyonu olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenerek ilk olarak Yunanistan’da oynanmasına karar verildi. Yeni olimpiyatlara ilk olarak Dünya’nın 14 farklı ülkesinden 245 erkek yarışmacı dahil oldu.

1896’dan sonra günümüze kadar dünya savaşlarının yapıldığı yıllar haricinde her 4 yılda bir olimpiyatlar oynanmıştır. Türkiye 2020 olimpiyatlarına aday olarak gösterilse de oylama sonucu organizasyonları kaybetmiştir.

Olimpiyatların resmi bayrağında 5 farklı renkte halka iç içe geçmiş olarak görülür. Mavi halka Avrupa kıtasını, sarı halka Asya kıtasını, siyah halka Afrika kıtasını, kırmızı halka Amerika kıtasını ve yeşil halka Avustralya kıtasını olmak üzere bu halkalar 5 farklı kıtayı sembolize etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.