İlk Dönem Gerçekleştirilen Buluşlar Sonraki Yaşamı Nasıl Etkilemiştir

İlk Dönem Gerçekleştirilen Buluşlar Sonraki Yaşamı Nasıl Etkilemiştir?

İlk buluşlar olan yazı,tekerlek,saban,para,hukuk kuralları (Hammurabi Kanunları);daha sonraki hayatı olumlu etkilemiş ve daha sonraki nesillerin daha iyi şartlarda yaşamasına olanak sağlamıştır.

5000 yıl önce bulunan ilk tekerlek Mezopotamya’da kullanılmıştır ve tekerlekle birlikte yük taşıma hızı ve miktarı artırılmıştır.Ayrıca ulaşıma katkıda bulunmuştur ve ticaret buradan orijin almıştır.Medeniyetin oluşmasında çok büyük rolü vardır.

Yazı ise ilk defa M.Ö. 3500 yılında Mezopotamya’daki Sümerler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Sümerler,tarihin aktarılmasında büyük rolü olan yazıyı kullanarak yaşadıkları çağın koşullarını ve uygarlıklarını gelecek nesillere miras olarak aktarmıştır.Yazı bulunduktan sonra daha hızlı ilerlemeler kaydedilmiş ve çağlar atlanmıştır.

Ticaret ile uğraşan bir toplum olan Lidyalılar sayesinde gelişen alışveriş,yeni arayışları da beraberinde getirmiş ve paranın bulunmasına kadar ilerlemiştir.Takas ve değiş tokuşla daha az gelişebilecek olan ekonomi,paranın kullanılmasıyla hızlı ve kaliteli olarak ilerlemiştir.Paranın bulunması günümüzde kredi kartlarına kadar uzanan bir ekonomik gelişim zincirini meydana getirmiştir.
Tarım yapılırken kullanılan en önemli üretim araçlarından biri olan saban,yerleşik hayatı başlatmıştır.Kendi besinini üreterek kontrol altına almaya başlayan insanoğlu Hammurabi Kanunları ile hukuksal düzenini de sağlayarak uygarlık gelişiminde çok büyük aşamalar kaydetmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.