İlhan Berk Kimdir

Bu yazımızda edebiyatımıza ismini kazımış ünlü şairlerden olan İlhan Berk’in kim olduğuna kısaca değineceğiz.

İlhan Berk, 1918’de Manisa’da dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini 1944 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Fransızca Bölümü üzerine tamalamıştır. Kaleme aldığı ilk şiirleri Manisa Halkevi dergisi, Uyanış, Varlık, Çığır gibi dergilerde yayımlanmıştır. Eserlerinde, destansı bir anlatım söz konusudur. Hatta onun için Türk Walt Whitman’ı söylemi dillerde dolaşmıştır. 1947 yılında yazdığı İstanbul, 1952 yılında yazdığı Günaydın Yeryüzü, 1953 yılında yazdığı Türkiye Şarkısı ve 1955 yılında yazdığı Köroğlu eseri bu söylemlerin ispatıdır.

1953 yılına kadar kaleme aldığı kitaplarda realizm akımını benimsemiştir. 1953 yılında Yenilik dergisinde kaleme aldığı “Saint-Antoine’ın Güvercinleri” şiiri İkinci Yeni akımına kaynak oluşturmuştur. Bu akım ilerleyerek gelişmiştir. İlhan Berk, özgün bir tutumla eserlerini vermiştir. İleriki yıllarda İkinci Yeni şiirinin öncüsü ve en güçlü temsilcisi konumuna gelmiştir. Kaleme aldığı şiirlerinde cinsellik ve tarih konularını işlemiştir. Eserlerinde bazı cisimleri, kent, sokak gibi olguları betimleyerek anlatmıştır. Eserlerinde nesneleri, şehirleri ve sosyal hayatı sık sık konu almıştır.

İlhan Berk, 28 Ağustos 2008 tarihinde Bodrum’da yaşamını yitirmiştir.

Şiir türündeki eserleri şunlardır;

Güneşi Yakanların Selâmı, İstanbul, Günaydın Yeryüzü, Türkiye Şarkısı, Köroğlu, Galile Denizi, Çivi Yazısı, Otağ, Mısırkalyoniğne, Aşıkane, Şenlikname, Taş Baskısı, Atlas, Kül, İstanbul Kitabı, Kitaplar Kitabı, Deniz Eskisi, Delta ve Çocuk, Galata, Güzel Irmaktır.

Diğer yazınsal türdeki eserleri ise şunlardır;

Başlangıcından Bugüne Beyit Mısra Antolojisi, Aşk Elçisi, A. Rimbaud : Seçme Şiirler, Dünya Edebiyatında Aşk Şiirleri, Dünya Şiiri, Şifalı Otlar Kitabı, El Yazılarına Vuruyor Güneş, E. Pound : Seçme Kantolar, Şairin Toprağı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.