İlber Ortaylı Hakkında Bilgi

1947 senesinde gözlerini hayata açan Prof. Dr. İlber Ortaylı hakkında bilgiler vererek sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

1947 yılında doğan İlber ortaylı ilk ve ortaöğretimini tamamladıktan sonra 1969 senesinde Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih ana bilim dalını bitirmiştir.

Lisans eğitimini tamamlayan İlber Ortaylı, Chicago Üniversitesinde master çalışmasına başlamıştır ve Prof. Halil İnalcık yardımıyla yapmıştır. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” tezi ile doktor olduktan sonra “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” isimli yaptığı çalışma ile de doçentliğe adım atmıştır.

Viyana, Berlin, Paris, Princeton ve Moskova’da misafir profesörlük yapmıştır ve buralarda ders vermiştir. Bu yerlerde ders verdiği dönemlerde aynı zamanda Roma, Sofya, Cambridge, Oxford ve Tunus gibi üniversitelerde seminerler ve konferanslar düzenlemiştir. Yerli ve yabancı olan bilimsel dergilerde Osmanlı Devletinin tarihinin 16. ve 19. yüzyılı ve Rusya tarihini konu alan makaleler yazıp yayınlamıştır.

1989 ile 2002 seneleri arasında Siyasal Bilgiler Fakültesinde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmıştır ve 2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi ana bilim dalı başkanı olarak göreve başlamıştır.

2005-2012 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nin başkanlığını yapan İlber Ortaylı şuan ise hala Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanıdır.

Sizlere İlber Ortaylı Kimdir Sorusu Hakkında Verdiğimiz Bilgiler İçin Yorumlarınızı aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.