İlahiyat Mezunlarına Bekledikleri Güzel Haber Geldi

İlahiyat mezunları geçtiğimiz aylarda şok eden bir haberle karşı karşıya kalmıştı. Pek çok ilahiyat mezunu karara karşın yetkili makamlara dava açmış ve itirazlarını gereken tüm birimlere iletmişlerdi. Sonunda bu mücadeleye kayıtsız kalınmadı ve ilahiyat mezunlarının bekledikleri güzel haber geldi.

İlahiyat Fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olabilme yolunu kapatacak bir karar Danıştay’dan çıkmıştı. Danıştay aldığı karar ile, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeni olabilme hakkını yalnızca Din Kültürü  Ahlak Bilgisi öğretmenliği mezunlarına vermişti. Bu karar sonrası ortalık fena karıştı. İlahiyat Fakültesi mezunları karar karşı çıkmak için gereken tüm yollara başvurdu. Bu başvurular neyse ki neticesiz kalmadı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesi hakkı tekrar verildi. Artık bu konuda İlahiyat mezunlarının önünde bir mani kalmadı.

Geçtiğimiz ay fazlasıyla ses getiren ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilme hakkıyla ilgili kesin bir karar verilmesi gerekti. Konuyla ilgili bakanlık aleyhine dava açıldı. Danıştay 12. Dairesinin 30/10/2017 tarihli kararı ile dava hakkında karar verilmesine hakkı olmadığı açıklandı. Bu karar sonucunda ilahiyat fakültesi mezunları eskisi gibi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.