İhbar Tazminatı Ne Kadar Nasıl Ödenir

İhbar tazminatı nedir nasıl ödenir ?, İhbar tazminatı ne kadar

İhbar tazminatı ile ilgili akla gelen tüm soruları Sosyal Güvenlik uzmanı Bünyamin Esen tarafından yanıtlandı. Peki, nedir bu can alıcı sorular?

– İhbar tazminatı nasıl ödenir?

-İhbar tazminatı ne kadardır ve kimler öder?

-İhbar tazminatı ile kıdem tazminatı arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle konumuza sıkça karıştırılan iki kavramı birbirinden ayırmakla başlayabiliriz. Kıdem ve İhbar tazminatı farkı nedir?

İhbar tazminatı ve kıdem tazminatı birbirinden farklı iki iş hukuku düzenlemesi olup Kıdem 1475 sayılı, ihbar tazminatı ise 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca getirilmiş bir haktır. Kıdem tazminatı sadece işçiye ödenir ancak ihbar tazminatı hem işçi hem işverene ödenebilir.

İhbar Tazminatı Nedir?

Sözleşmeler konusunda asgari rakamlar;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan çalışan için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta (14 gün) sonra,

b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan çalışan için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta (28 gün) sonra,

c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan çalışan için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta (42 gün) sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş çalışan için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta (56 gün) sonra feshedilmiş sayılır.

İhbar Tazminatı Ne Kadardır?

İhbar tazminatının tutarı da insanlar tarafından merak edilmektedir. Sözleşme koşullarına riayet göstermeyen taraf, bildirim sürecine ilişkin bir tazminat ödemek durumundadır. Bu tazminat brüt ücrete işçiye sağlanmış diğer haklar da eklenerek hesaplanır.

Deneme sürecinde ihbar tazminatı işlemeyeceği gibi, taraflar sözleşmeye uymaksızın işi feshedebilir.

Hem Çalışan Hem de İşveren Ödeyebilir

Genelde bilinen durumun aksine sadece işverenler değil gerekli hallerde işçiler de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. evlendiği için işten ayrılacağını bildiren kişi bunu 8 hafta öncesinden bildirmelidir. Eğer bildirmezse işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

Kötü Niyet Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatına yapılacak olan kötü niyet ve suiistimali önlemek adına “Kötü Niyet Tazminatı” adı altında bir tazminat türü düzenlenmiştir.Böyle bir durumda işçiye bildirilen sürenin 3 katı kadar ayrıca tazminat ödenerek işçinin hakları savunulmuş olur.

İhbar Tazminatı İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.