İğde Ağacının Özellikleri Kısaca

İğde ağacı, İğdegiller Elaeagnus ailesinden gelmektedir ve Avrasya kökenlidir. Kışın yapraklarını döken iğde ağacının çalı ya da ağaç olarak türleri vardır fakat ne yazık ki iğde ağacı 60-80 yıldan fazla yaşamaz yani uzun ömürlü bir ağaç türü değildir.

Sürgünleri dikenli olan iğde ağacının tomurcukları da kısa ve minik saplıdır. Dar, şeritli, tam kenarlı yaprakları vardır ve bu yapraklar gümüş renkli tüylerle kaplıdır. Haziran veya Temmuz gibi çiçek açan iğde ağacının çiçeklerinin dış kısmı gümüşe dönük beyaz, içi ise sarı renktedir ve müthiş bir kokusu vardır. 5 ile 7 metre arasında boyları olan iğde ağacı, sonbahar mevsimi geldiğinde yenebilen, tatlı ve unlu olan bir meyve türü verir.

İğde ağacının yetişmesi için özel koşullara gerek yoktur sadece dikerken dallarına güneş gelmesine dikkat edilmelidir. Güneşli, sıcak ve kuru yerlerde ve verimsiz olan kuru topraklarda iğde ağacı rahatlıkla büyütülmektedir. İlkbahar mevsiminde çiçeklendikten sonra yaz ortasında budanması gerekmektedir.

İğde Ağacının Özellikleri Konulu Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.