İç Anadolu’nun Coğrafi Özellikleri

İç anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri kısaca, iç anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İç Anadolu bölgesinin yeryüzü şekilleri sade ve engebesizdir. Yer şekillerinde çeşitlilik yoktur. Engebeli araziler yok denecek kadar az olduğundan dolayı İç Anadolu bölgesi kara ve demiryolu ulaşımına fazlasıyla elverişlidir.

İç Anadolu bölgesinin çoğu yerinde 1000 metre yüksekliğe sahip düzlükler vardır. İç Anadolu bölgesinin en alçak yerleri ise Sakarya ve Kızılırmak vadileridir buraların yükseltileri de 700 m dolaylarındadır.

İç Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeydoğu-Güneybatı yönlü dağlar volkanik dağlardır. İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve volkanik olan dağlar; Hasandağı, Karacadağ, Karadağ, Erciyes Dağı, Melendiz Dağı’dır.

Ülkemizdeki platolar en fazla İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Bölgenin batısında Haymana ve Cihanbeyli, güneyinde Obruk, doğusunda Bozok, Ege Bölgesi sınırında ise Yazılıkaya platoları yer almaktadır. İç Anadolu bölgesinde bulunan Tuz gölü ise Türkiye’nin en büyük kapalı havzası özelliğindedir.

İç Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.