İbrahim Müteferrika Kimdir

İbrahim Müteferrika’nın hayatına dair bilinmeyenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İbrahim Müteferrika; 1674 yılında Macaristan’ın Kolojvar kentinde dünyaya gelmiştir. İbrahim Müteferrika’nın ailesi protestan dinine inanmaktaydı. Ancak müteferrika; ilahiyat öğrenimi aldı. Eğitimi sırasında Türklere esir düşen Müteferrika İstanbul’a getirildi. İstanbul’a gelen İbrahim müteferrika, islam dinine girmeye karar verdi ve sonunda müslüman oldu.

Osmanlı Devletinde vezirlerin emirlerini ilgili kişilere götürenlere müteferrika denir. Bu görevde bulunan İbrahim Müteferrikanın lakabı buradan gelir. İbrahim Müteferrika ana dilinden dolayı Osmanlı devletinin farklı devletlerle olan münasebetinde tercümanlık yapmıştır. Pek çok müzakere heyetlerinde bulunmuştur. Hayatının bir dönemi ise Türkiye’ye davet edilmiş olan Macar beyi F.Rakoezi’ya yardımcı olmak ve hizmet etmek için görev almıştır.

Macaristan’a eğitim için gitmiştir. Burada basım işlerini de öğrenmiştir. Edindiği bu bilgiler ışığında bir matbaa kurmaya karar vermiştir. 1719-1720 yılları arasında hayalini kurduğu matbaayı açmayı başarmıştır.

İbrahim Müteferrika; matbaasını kurarken ona pek çok kişi karşı çıkmıştır. Fakat o, Damat İbrahim Paşa’nın büyük yardımı ile bu sorunların üstesinden gelmiştir. Matbaa açılmıştır fakat sadece dini olmayan eserler basma izni verilmiştir. Bu matbaada basılan ilk önemli eser Vankulu Lugati’dir. Bu eser dışında daha 16 önemli eser bu matbaada basılmıştır.

İbrahim Müteferrika’nın kurmuş olduğu matbaa tarihteki ilk Müslüman Türk matbaası olma özelliğini taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.