İbni Sina Hayatı

İbni Sina Hayatı
 • 28.09.2017

İbni Sina Kimdir, İbni Sina Hayatı Kısaca

Bugünkü Özbekistan sınırları içinde yer alan Buhara yakınlarında bulunan Afşana kentinde dünyaya gelmiştir. İbn’i Sina’nın babası Abdullah, saygın bir bilim adamıydı. Buhara’da iyi bir eğitim gören İbn’i Sina olağan üstü zeka ve hafızası ile henüz 10 yaşına Kuran-ı  kerim’i ezberlemişti. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini bile geçmek üzereydi. Tam adı, Ebu Ali el Hüseyin İbn’i Abdullah İbn’i Sina el Belhi ‘dir.

İbn’i Sina adını daha çok tıp ile duyursa da felsefe , matematik, fizik, kimya, müzik, astronomi gibi bilgi ve becerilerle donanımlıdır. Matematik konusunda matematik terimlerinin manaları; astronomi alanında ise duyarlı gözlemler yapma ile ilgilenmiştir.

ibni sinaİbn’i Sina tıp alanında yaptığı çalışmalar ve incelemeler sonucunda hastalıklara sebep veren gözle görülmeyen yaratıklar olduğunu yani mikroplar olduğunu fark etmiştir. Mikroskop’un olmadığı bu dönemde böyle bir şeyin iddia edilmesi ise çok dikkat çekicidir.

Önemli İslam düşünürlerinden olan İbn’i Sina ilahiyattan ve ahlak ve siyaset felsefesi de dahil olmak üzere bir çok bilimle ilgilenmiştir. İbn’i Sina 1037 de Hemedan da mide rahatsızlığı yüzünden hayata gözlerini yummuştur.

İbn’i Sina’nın başlıca eserleri : El-Kanun fi’t-Tıb (Hekimlik Yasası), Kitabü’l-Necat ( Kurtuluş Kitabı), Risale fi-İlmü’l-Ahlak (Ahlak Konusunda Kitapçık), İşarat ve’l-Tembihat (Belirtiler ve Uyarılar), Kitabü’ş-Şifa (Sağlık Kitabı).

İbni Sinanın Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ftdfccgcc dedi ki:

  Ben biraz kısalttım

 2. Anonim dedi ki:

  Çok iyi yaa!

 3. Anonim dedi ki:

  herşey için tşk bni sina

 4. Yaprak dedi ki:

  Bizlere çok yardımcı oluyorsunuz teşekkür ederiz

 5. Imam hatipli dedi ki:

  Solun cok guzel

 6. demet dedi ki:

  Coookk iyi thank youuu

 7. celtik immamatibi dedi ki:

  hoca coooooooooooook beyendi

 8. FATMAGÜL dedi ki:

  Çok güzel

 9. aliihsan dedi ki:

  Fazlada kötü değil

 10. Anonim dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜRLER BUNUN SAYESİNDE TAKDİR ALDIM

 11. çok güzel dedi ki:

  projeme çok yardımcı oldu tşk (-:

 12. 1 2 3
YORUM YAZ