İbadet Çeşitleri Nelerdr

Dinimizin gerekliliklerinden olan ibadetin ne olduğunu ve çeşitlerini sizlerle paylaşacağız.

Ibadet; yüce Allah’a karşı gösterilecek saygı, önem ve özen sonucu yapılan davranışlardır. Allah’a kulluk sonucu yapılan davranışların tümüdür. Insan yalnızca Allah’ın kulu olduğunu anlar, sadece ona ibadet eder ve yalnız ondan yardım diler. Yapılan ibadetler sonucu insan dünya ve ahiret huzuruna erer. Ibadet, Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı şeyleri yapmamak anlamındadır.

İbadetin üç çeşidi vardır. Bunlar; bedeni, mali ve hem bedeni mali ibadetlerdir.

1.Bedeni ibadetler: Beden yardımı ile yapılan ibadetlerdir. Bu tür ibadetlere örnek olarak namaz kılmak, oruç tutmak ve namaz kılmak verilebilir. Ayrıca tüm bu ibadetler islamın şartlarındandır. Allah bu ibadetler terk edildiğinde kişiye cezasını, yerine getirdiğinde ise mükâfatını verir.

2.Mali ibadetler: İnsanların malları sayesinde yaptığı ibadetlere denir. Bu tür ibadetlere; zekât vermek ve kurban kesmek verilebilir. Kişi sahip olduğu malının zekâtını vermesindeki ve kurban kesmesindeki tek amaç Allah rızasını kazanmaktır. Zekâtın şartlarından biri niyet etmektir. Ayrıca sahip olunan her tür malın zekat ölçüsü farklıdır.

3.Hem mali hem de bedeni ibadetler: Kişinin bedeni ve sahip olduğu mal ile yapılabilecek ibadetlere denir. Bu ibadetlere örnek olarak; hacca gitmek verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.