Huneyn Savaşı Hakkında Bilgi

Mekke fethedildikten sonra Müslümanlar ve Havazin Müşrikleri arasında yapılan savaşa Huneyn Savaşı adı verilmiştir.

Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke’nin fethi için MEdine’den ayrıldığı zaman dilimi içinde gittiği yeri kimseye söylememiştir. Ancak Havazin Müşriklerinin savaş açacağını tahmin ettiği için o da savaş hazırlıklarına başlamıştır. Müslümanlar Mekke’yi fethettikten sonra Havazin kabilesi savaş olacağını anlamıştır ve savaş hazırlıklarını tamamladıktan sonra kendilerinin saldırmalarının daha doğru olacağını düşünmüşlerdir.

Savaş haberini alan Peygamber Efendimiz 12.000 kişilik ordu ile hazırlık yapmıştır ve Mekke’den ayrılmıştır. İslam ordusunu Huneyn dolaylarında gören savaşçılar bu ordunun asla yenilmeyeceğini düşünmüşlerdir ve bunu Hz. Muhammed’e direk söyleyenler olmuştur.

Huneyn savaşında Müslümanlar  galip olmuştur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), savaşta kazanılan ganimetleri doğru bir zamanda Müslüman orduya paylaştırmak için bir sahabeye teslim etmiştir ve ardından düşmanı takip etmek için Taif’e gitmiştir. Huneyn savaşı sonucunda Arap yarımadası şirkten temizlenmiştir ve tevhit egemen olması hususunda büyük adım atılmıştır.

Huneyn Savaşı Tarihi Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.