Hristiyanların Özel Gün Ve Bayramları Nelerdir

Hristiyanların özel gün ve bayramlarını sizler için araştırdık. İşte bu özel gün ve bayramlar…

Cadılar Bayramı; Katolik Kilisesi’nin çıkarttığı ve yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen 1 Kasım’dan 1 gün önce kutlanan bayramdır. abau bayram; yazın bittiğini ve karanlığın sembolü olan kış mevsiminin geldiğini simgeler. Halloween Bayramı denilen bu bayram; bu dünyadan göçme ve toprağa geri dönmeyi temsil eder. Cadıların, kötü ruhların toprakla birlikte kaybolması olarak tanımlanmış ve ‘Cadılar Bayramı’ olarak her sene kutlanır olmuştur. Günümüzde Halloween yani Cadılar Bayramı; Batı Avrupa ülkelerinde ve çoğunlukla İrlanda, Amerika, İngiltere, Kanada ve Porto Riko’da da büyük eğlencelerle kutlanır. Cadılar bayramı tamamen dini esaslara dayanır. Halloween’ın Amerika’da kutlanma biçimi çok farklıdır. Cadıların yok oluşunun kutlandığı bu bayram tam olarak 31 Ekim günüdür. Bu günde; insanlar birbirinden farklı kostümler giyer, maskeler takar ve çocuklar şehirde kapı kapı gezerek şeker toplarlar.

Şükran Bayramı; Şükran Günü, dünya genelinde bir Amerikan geleneği şeklinde tanınan bayramdır.Bu bayram her sene kasım ayında kutlanır. Bu günde Tanrıya teşekkürleri iletilir. Şükran Günü‘nde bütün aile bireyleri bir araya gelir ve yemek sofrasında Tanrıya verdiği nimetlerden dolayı dua ederler. O gün en güzel yemekler güzel bir sofraya konur. Genellikle bugün için hindi, patates, mısır ve kabak tatlısı tercih edilir.

Paskalya Günü; Hıristiyanların Hz. İsa’nın dirildiğine inandıkları gündür. Bugün bayram gibi kutlanır. Her sene Mart ayının 14. gününü izleyen Pazar gününe denk gelir. Bugünde paskalya çörekleri yapılır.

Noel Bayramı; Hristiyanların Hz. İsa‘nın doğum günü olan Miladi 1 Ocak tarihinde kutladıkları bayramdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.