Hizmet Sektöründeki İş Hacminde Artış

2014 Nisan ayı itibarıyla hizmet sektöründe iş hacmi oldukça arttı ve işe yerleştirilenlerin sayısı 13 milyon 137 bin ile zirve yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü verileri Türkiye İstatistik Kurumu’ndan elde edildi. Tarım dışındaki sektörlerde bu yıl için büyük bir iş hacmi artışı var. Nisan ayına bakacak olursak 2013 Nisan ayına göre 1 milyon 16 bin kişi istihdam edildi. İstihdam artışındaki bu artışın yüzde 70’i ise hizmet sektöründe. Kalan istihdam artışı ise yüzde 19 ile sanayi ve yüzde 11 ile inşaat sektöründe gerçekleşti.

2013 Nisan ayı ile 2014 Nisan ayının hizmet sektörü için karşılaştırması yapıldığında istihdam oranının 12 milyon 427 bin kişiden 13 milyon 137 bine ulaşan kişi sayısıyla yüzde 5,7 arttığı görülüyor. Bu rakam en yüksek istihdam rakamı olarak gösteriliyor. 710 bin kişilik iş hacmi artışı ile hizmet sektörü bu açıdan zirvede.

Sanayi sektörü de iş hacmi artışı yaşanan sektörlerden. 2013 Nisan ayına oranla yüzde 3,8 artan iş hacmi ile sanayi sektöründe çalışan kişi sayısı 5 milyon 373 bin oldu. Bu da sanayi sektöründe 197 bin kişilik artış olduğunu gösteriyor. İnşaat sektörü için ise artış yüzde 6 ve 109 bin ek istihdam ile 1 milyon 931 bin çalışan bulunuyor.

2014 yılının ilk dört ayı Ocak-Nisan döneminde aylık ortalama 282 bin istihdam sağlandı. Tarım bu artışın 134 binlik kısmına sahip. Tarım dışı alanlardan sanayi aylık ortalama 61 bin, inşaat aylık ortalama 6 bin, hizmet sektörü aylık ortalama 82 bin istihdam payı aldı. Artışta gözükmesine rağmen karşılaştırmalı olarak incelendiğinde tarım, sanayi ve inşaat sektöründe istihdam azalıyor. Hizmet sektörünün ise iş hacmi artmaya devam ediyor.

Hizmet sektöründe nisan ayında yaşanan 105 binlik iş hacmi artışı 2012 Şubat ayından beri yaşanan en büyük aylık artış. Hizmet sektörünün rakamları böyleyken sanayi sektöründe aylık 8 bin kişilik daha fazla istihdam sağlanabildi. Aynı ayda tarım sektöründe yaşanan artış 30 bin, inşaat sektöründe ise 80 bin oldu.

Tarım Dışı İstihdam Artışında Hizmetler Sektörü Lokomotif Olmayı Sürdürüyor

Uzmanların konuyla ilgili yaptığı değerlendirmelere göre mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,1 dolaylarında yatay kaldı. Bu da güç kaybının bir göstergesi.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının en düşük olduğu yüzde ise yüzde 8,1 ile 2012 Haziran ayında yaşanmıştı. İşsizlik oranının bu düşük seviyesi uzun dönem yatay kaldı ve 2013 Nisan-Eylül ayı arasında önemli bir sıçrama ile yüzde 9,5’lara kadar çıktı.

Uzman görüşüne göre bu gidişat geçici ancak bu oranlarda aylık değişimler ve oranlar daha fikir verici. Türkiye’de de bu verilerin yabancı ülkelerde olduğu gibi aylık olarak takip edilmesi gerekiyor. Elde edilen verilerde Türkiye’de 2 yıllık aylık ortalama tarım dışı istihdam 70 bin. Ancak Ocak-Nisan ayı aralığında ortaya çıkan hareketlenme ile aylık artış ortalama 204 bine ulaştı.

Nisan ayında tarım dışı istihdam sınırlı olmasına rağmen yıllık olarak bakıldığında değişimler umut verici.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.