Hıyanet-i Vataniye Kanunu Nedir

1. TBMM döneminde Mustafa Kemal Atatürk tarafından çıkarılan Hıyanet-i Vataniye Kanunun ne olduğunu kısaca sizlerle paylaşacağız.
Hıyanet-i Vataniye kanunu; Ülkeye ihanet eden kişilerin yargılanmasına sebep olan kanundur. Bu kanun, 29 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yürürlüğe sokulmuştur. Bu kanunun çıkarılması ile birlikte, meclise olan güveni artmış, meclis yetkilerini kabul etmeyen ve onların iradelerini göz ardı eden kişiler ile ülkenin huzurunu bozan, ayaklanmalar çıkaran kişilere cezalar verilmiştir. Aynı zamanda bu kanun sayesinde asker alımı arttırılmış ve ordu güçlendirilmiştir. Kuva-yi milliye bu kanun sayesinde amacına uygun olmayan konularla ilgilenmemiştir. Hıyanet-i Vataniye Kanunu 12 Nisan 1991 tarihinde ise artık gereksiz olduğu kanısına varılarak yürürlükten kaldırılmıştır.
Hiyanetivataniye Kanunu’nun Kabulü ve İstiklal Mahkemeleri meclise olan güveni arttırmıştır. İstanbul Hükûmeti’nin millî Mücadele’ye gizliden karşı çıkma gayretleri, konuya ilişkin şeyhülislamdan fetva alma, İtilaf Devletleriyle birlikte hareket etme ve ayaklanmaları sağlama gibi olayları yaşıyordu. Bu nedenlerden dolayı Büyük Millet Meclisi bu olayların önüne geçmek istemiyle bu kanunun çıkarılması ve caydırıcı olması üzerinde durmuştur. Bu gibi nedenlere bağlı olarak 29 Nisan 1920 yılında çıkarılan kanun Hiyanetivataniye Kanunu’dur. Çıkarılan yeni kanuna göre, Büyük Millet Meclisine karşı isyan çıkaran kişiler ve varlığını kabul etmeyen kişiler hain olarak tespit edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.