Hikayeci Tarih Nedir

Tarih çalışmalarını yaptığında elde edilen veriler farklı şekillerde farklı yöntemlerle kaleme alınmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu türlerden birisi olan hikayeci tarih yazıcılığı nedir konusunda bilgi vereceğiz.

Hikayeci tarih yazıcılığı eski Yunan’da meydana çıkmıştır. Öncelikle ağızdan ağza dolaşarak yayılan şiirlerde bir nazım birimi ya da ölçü yoktu ve bu tür örneklere de “epos” adı veriliyordu. Sonrasında bu eserler Logograflar tarafından hikaye tarzında nesre çevrilerek yazıldı ancak bu eserler nesir şeklinde kaleme alınırken arşivlerdeki tarihi gerçeklerle de harmanlanmıştır. Ancak ünlü bilim adamı Strabon, bu eserlere hala “epos” olarak adlandırmıştır.

Logografların eserleri edebi ya da tarihi eserler değildir. Bu eserler sadece ilmi araştırmaya ışık tutan basit verilerdir.

Bilimde tarihin babası olarak bilinen Heredotos, hikayeci tarih yazıcılığı yöntemini kullanmıştır. Ancak olayları sadece sırasıyla anlatmamış, bir düzen yapmıştır ve eserlerini adete kompozisyon şeklinde yazmıştır. Ancak hikayeci tarih yazıcılığından hiç kopmamıştır diyebiliriz.

Hikayeci Tarih Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.