Hicri ve Miladı Takvim Arasındaki Fark

Türkler tarihi dönemlerden bu yana bir çok takvim kullanmışlardır ve bu takvimler üzerinde bir çok çalışmalar yapmışlardır. Bu yazımızda sizlere hicri ve miladı takvim arasındaki farklar vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

  • Hicri takvim Ay yılı esaslı bir takvimdir yani ayın dünya etrafındaki dönüşü üzerinde hesaplamalar yapılmıştır. Miladi takvim ise güneş esaslı takvimdir.
  • Her iki takvimin de başlangıç noktası farklı zamanlardır. Hicri takvimde başlangıç zamanı Hz. Muhammed’,n Mekke’den Medine’ye göç ettiği tarih olan 622 yılıdır. Miladi takvimin başlangıç zamanı ise Hz. İsa’nın doğum yılı olarak bilinir ve başlangıcı bu nedenle “0” olarak kabul edilir.
  • Ayrıca iki takvim arasında aylar, ay günleri ya da hesap şekilleri arasında da farklılıklar görülmektedir. Her iki takvimde de yıl hesaplamaları ya da aylara düşen gün sayısı, yıllara düşen ay sayısı farklılık göstermektedir.

Hicri ve Miladi Takvimin Arasındaki Fark Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.