Heykeltraş Mermere Ne İse Öğretmen de Çocuğa Odur Kompozisyon

Heykeltraşın ana malzemesi mermerdir. Biçimi, şekli olmayan mermerler heykeltraş sayesinde bir şekle girer ve bir anlam kazanır. Sanatseverler böylece o şekle giren heykellere bir çok anlamlar yüklerler.

Heykeltraş ile öğretmen de aynı işlevi görmektedir. Çünkü heykeltraş şekli ve biçimi olmayan mermerlerle uğraşır ve onları bir şekle sokarak onlara birer anlam yükler. Böylece anlamları olan mermerlerin yani heykellerin insanlar her birine farklı anlamlar yüklerler.

Öğretmenler de tıpkı heykeltraşlar gibidir. Öğrenciler de öğretmenler için yoğrulmamış bir hamur gibidir. Çünkü ne hayata dair ne de pozitif bilimlere dair hiç bir şey bilmezler ve öğretmenler öğrencilerini adeta yoğrulmamış, şekilsiz ve biçimi olmayan bir hamur gibi yoğurur ve uzun bir süre içinde onlara bir şekil verir; onların hayata dair bir görüş açısına sahip olmasını sağlar.

Yeni okula başlayan bir çocuk öğretmenini örnek alır, onun gibi davranmaya çalışır ve öğretmeni sayesinde fikirleri, hareketleri ve dünyaya bakış açısı şekillenir.

Bu açılardan baktığımızda aslında öğretmen öğrencisini şekillendirirken heykeltraş da elindeki şekli ve bir anlamı olmayan mermeri biçimlendirir.

Heykeltraş Mermere Ne İse Öğretmen de Çocuğa Odur Kompozisyon Örneğimiz İçin Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.