Herman Melville

Gün geçmiyor ki , Google bizleri yeni bir logo sürprizi ile karşılamasın. Bugün de Herman Melville hakkında bilgi vereceğiz. 18 Ekim Herman Melville’in ölümsüz eseri Moby Dick ‘in yayınlanmasının 161. yılı. Bu sebeple Herman Melville bugün logo oldu. Peki Herman Melville kimdir hayatı hakkında bilgiler :

Herman Melville 1 Ağustos 1819’da New York’ta doğmuş Amerikalı bir yazardır. Ailesinin ekonomik durumu hiç de parlak değildi ve babası, ardında yüklü bir miktarda borç bırakarak öldüğünde, on üç yaşındaki Herman Melville için hayata atılma zamanı gelmişti. Çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yıldan sonra, on sekiz yaşında İngiltere’nin Liverpool kentine giden bir gemiye ayak bastı. Gençliğinin en güzel yıllarını kabusa çeviren bu adım, Melville’in dünya edebiyatına kazandıracağı büyük romanların ana malzemesini oluşturdu. Yirmi iki yaşında Güney denizlerinde balina avına çıktı, fakat çetin koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşamını sürdürdü. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep problemli geçti. Katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.

Herman MelvilleHerman Melville kimdir , Herman Melville biyografi

Tahminen otuzlu yaşlarında Boston’a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamen çıkmıştı kafasından, başka yapacak işi de yoktu; edebi eser yazmaya başladı. 1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerini anlatıyordu. Moby Dick’i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Herman Melville , 1866’da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan tamamen uzaklaştı, 1891’de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde hafızalardan bir daha hiç silinmedi. Çoğu kıymetli edebi kişilikler gibi Herman Melville de değeri sonradan anlaşılanlar kervanına katılmış oldu.

Herman Melville Hayatı

Otuzlu yaşlarında Boston’a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamı ile çıkmıştı kafasından, başka bir işi de yoktu; yazmaya başladı. 1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick‘i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Herman Melville , 1866’da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan bütünüyle uzaklaştı, 1891’de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde bir daha hiç unutulmadı.

“Billy Budd, The Sailor” ve “Bartleby, The Scrievener” isimli pek bilinmeyen ama okundukça Albert Camus’daki o ironinin yıllar öncesinden en açık şekilde görüldüğü eserleri yazan, ve yine Camus’un en çok etkilendiği yazarların başında gelen, amerikan edebiyatının sonradan değeri anlaşılmış başkaldıranıdır.

 

Herman Melville Moby Dick

Moby Dick, Herman Melville’in, Kaptan Ahab’ın Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaları nasıl avlandıklarını anlatan romanıdır. İlk kez 14 Kasım 1851’de New York Harper&Brothers Yayınevi’nce basılmıştır, ancak klasikleşen roman o dönemde ilgi görmemiştir.

İlk bakışta denizlerde geçen bir serüven romanı sanılabilir. Ne var ki insan Moby Dick’i okudukça, okuduklarını düşündükçe, kitabın derinliğini, gerçek anlamını sezmeye başlar. Bu derinliği, gerçek anlamı sezmeyenler ise, balina avıyla ilgili, heyecanlı bir öykü olarak, gene de Moby Dick‘in pekala keyfini çıkarabilirler.” Mina Urgan böyle tanımlıyor Beyaz Balına’nın romanını, “Zaman zaman çıkardığı o garip seslere burnundan konuşma derseniz, balinayı horlamış olursunuz. Hem balinanın söyleyecek nesi olabilir? Ben, derinliği olan hiç bir varlık görmedim ki, bu dünyaya söyleyecek sözü olsun, Geçimini sağlamak için birkaç söz kekelemek zorunda kalır, olsa olsa. Ne mutlu ona ki, dünya duyu verir sesini. “Melville’in sesini geç de olsa duymuştur dünya; ABD’li romancı, öykücü ve şair Herman Melville (1819-1891), denizi, gemicileri, balinaları ve tabii bu arada kinin ve tutkuların tutsağı olan insan ruhunu, düz yazı biçiminde yazdığı bu şiirde, ironi, mitoloji ve gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu romanında anlatıyor.

Herman Melville Resimleri

 

Herman Melville

 

Herman Melville

 

Herman Melville Hakkında Bilgiler Aktardık. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

 

1 yorum

  1. ben böyle hayatları okudummu çok üzülüyorum çünkü yazar sıkıntılı bir hayat yaşamış öldükten sonra değeri bilinmiş zaten hayatta hep böyle olmaz mı? lütfen durumu iyi olan arkadaşlar okumak isteyen fakat maddi imkansızlık yüzünden okuyamayan insanlara elimizi uzatalım çünkü hayat kısa

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.