Hepatit Nedir Çeşitleri Nelerdir

Toplumda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biri olan hepatitin ne olduğu ve çeşitlerine kısaca değineceğiz.

Hepatit; Karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyona denir. Bu hastalık virüslere bağlı olarak gelişme gösterir. İşte bu hastalığın çeşitleri şunlardır;

Hepatit A; Gelişmekte olan ülkelerde genellikle çocuklarda karşılaşılan hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde ise yetişkinlerde bu hastalık yaşanır. Ağız yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Yenilen yiyecek ve sudan bulaşan bir hastalıktır. Hepatit hastalığının en sık bulaşan şeklidir.

Hepatit B; Bu hastalık kan ürünlerinin nakli, kulak delinmesi, dövme yaptırılması, diş tedavisi, manikür, pedikür veya cinsel ilişki yolu ile buluşan hastalıktır.

Hepatit C; Bu hastalık kirli enjektor kullanımı, kirli kan ve kan ürünlerinin nakli ile cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık çoğunlukla 20 sene zarfında siroza dönüşür ardından bu hastalıkta kansere çevirebilir.

Hepatit D; Bu hastalık kirli enjektor kullanımı, kirli kan ve ürünlerinin nakli ile kişilere geçer. Bu virüs sadece Hepatit B  virüsü olan kişilerde görülür.

Hepatit E; Bu hastalık oral yolla bulaşır. Genellikle 15-49 yaş arasında görülen bir hastalık türüdür. Hijyenik olmayan yerlerde bu hastalığa yakalanma riski fazladır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.