Hayır Şer Rızık Ve Ecel Kelimelerinin Anlamları Nedir

Bu yazımızda hayır, şer, rızık ve ecel kelimelerinin anlamlarını ele alacağız. İşte bu kavramların açıklamaları…

Hayır: lügatteki kelime manası iyilik, faydalı, faydalı iş şeklinde olan sözcüğe verilen addır. Dini lügatte manası ise şu şekildedir; Allahu Tealanın emrettiği, hoşnut olduğu iş ve davranışların tümüdür.

Şer: kelime anlamı kötülük, fenalık ve kötü iş anlamlarına gelirken, dini lügatte bu kavram Allahu Taalanın hoşnut olmayacağı, sevmediği, yapıldığı takdirde cezaya çarptıracağı muhtemel olan davranışlar bütününe denir.

Rızık: Dini lügatte Allah’ın herkese nasip ettiği, hayatını idame ettirebilmesi için verilen nimetler olarak açıklanır. Rızık, tüm canlı ve cansız varlıklar için insanlığın varoluşundan beri Allah (c.c.) tarafından takdîr olunmuştur. Bu rızıklar ne artar ne de eksilir. Canlıların rızkı, Allah (c.c.)’ın ilmi, takdir ve iradesi elindedir. Fakat bilinmelidir ki insan rızkını arayıp bulmalıdır.

Ecel: Yüce Allah’ın tüm canlılar için önceden saptamış olduğu yaşam süresine verilen addır. Bu yaşam süresinin sona ermesine de ecel denir. Yani ecel canlıların ölüm vaktinin geldiği belirten kelimedir. Allah’u Teala her canlının ölüm anını önceden belirlemiştir. O an geldiği zaman her canlı farklı nedenlerle mutlaka ölümü tadacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.