Havlayan Köpek Isırmaz Ayasözünün Anlamı

Hemen hemen hepimiz havlayan Köpek ısırmaz atasözleri sayesinde sıklıkla duyarız. İşte ‘ havlayan köpek ısırmaz’ atasözünün anlamı…

Bağırıp çağırarak karşısındaki kuru bu öfkeyle korkutmak isteyenler amaçlarına asla ulaşamazlar. Çünkü herkes bilir ki her bağıran söylediklerini yapmaz. Amaçları sadece o anki  bağırıp çağırmakla başkalarını korkutmak istemek ve saygı görmeyi amaçlamaktır.

Genellikle konuşan, bağırıp çağıran kişilerden zarar gelmez. Eylemleri çoğunlukla gerçekleşmez, sadece laftan ibarettir. Bağırıp çağırmakla karşısındakini korkutmaya çalışan kimse, eylemli bir saldırıda bulunmaz. Eylemli saldırıda bulunacak kimse sessiz sessiz işini yapar ki karşıdaki gereken tedbiri alamasın. Havlamayan köpekten korkulması gerektiğini alttan alta hissettirir. Çünkü sessiz kalan insandan korkulmalıdır. Çünkü bu durgunluk fırtına öncesidir mutlaka. kesin olarak, başınızı derde sokmak için plan yapıyordur.

Güç hiçbir zaman sözle ifade edilebilecek bir olgu değildir. Gerçek güç kendini fiilen fark ettirir. Bu yola genellikle cahil ve saygı görmek isteyen insanlar başvurur. Akıl sayesinde insan güç kazanır Öyle olunca güçlü kişi, söz söylemeden davranışlarıyla etkili olmaya çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.