HASSAS BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Kemal Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu’nun oda başkanlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Bir bayrak tartışması yapılıyor. Bu bayrak tartışmasını da zül addediyorum. O bayrak hepimizin ortak bayrağıdır” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile 37 Doğu ve Güneydoğu Oda Başkanı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti genel merkezde ziyaret etti. Basına kapalı olarak yaklaşık iki saat süren görüşmede bazı CHP MYK üyeleri de yer aldı. Görüşmede oda başkanlarının, Kürt sorununa meclisteki 4 siyasi partinin uzlaşmasıyla bir çözüm bulanabileceğini vurguladıkları ifade edildi.

Görüşmeye ilişkin CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre ise, Kılıçdaroğlu oda başkanlarını “Sizi burada görmekten son derece mutluyum. Sizler bölgelerinizin kanaat önderlerisiniz” diyerek karşıladı. Kılıçdaroğlu oda başkanlarına, “Bu ülkede barışı ve huzuru beraber getireceğiz. Mücadelesini beraber yapacağız” diye seslenerek, “Biz siyasetçiler olarak bir şeyi beceremedik, ‘Bir araya gelelim ya şu meseleyi konuşalım’ dedik olmadı. Siz daha aktif davrandınız bizleri bir araya getirmek için çaba harcıyorsunuz. Bütün yüreğimle şunu söylüyorum. Hiçbir endişem yok bu ülkenin birliği, bütünlüğü konusunda hiçbir endişem yok. Hepimiz bu ülkede barış, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Huzurun olduğu yerde insanın cebinde para varsa onun değeri artar. Huzur yoksa istediğiniz kadar zengin olun hiçbir işe yaramaz. O nedenle biz her şeyden önce huzur istiyoruz. Her şeyden önce barış istiyoruz” diye konuştu.

-“BÖLGEDEN BEKLEDİĞİMİZ DESTEĞİ ALAMADIK”

Kılıçdaroğlu, 30-35 yıldır çözülmeyen bu sorunu parlamentoda bir araya gelip oturup konuşulması halinde çözülebileceğini söylediklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Ben buna gerçekten yürekten inanıyorum. Çözülmeyecek bir sorunumuz yoktur bizim. Yeter ki, biz iyi niyetli olarak bir masanın etrafında oturup beraber sorunu çözmek için çaba harcayalım. Bunu yaparsak mümkün. Çok şey söyledik bölgeyle ilgili olarak. Defalarca geldim. Ama kusura bakmayın birazda sitem edeceğim. CHP’nin bölgeden beklediği desteği biz alamadık. İsteriz. Hiç değilse bir şey söylüyorsak, ya bu CHP de bari bunu doğru söylüyor deyin. Başka bir şey istemiyoruz artık. Biz yurttaşın oyuna, yurttaşın siyasi tercihlerine saygı duyarız. Demokrasinin gereği budur. Kimseye baskı kurup gelin bize oy verin diye bir düşüncemizde zaten olmaz. Ama en azından doğruları söylediğimiz zaman CHP burada doğruları söylüyor, sesini duymak istiyoruz bölgede. Duymak istiyoruz ki bizde bir şeyler söylediğimizi, söylediğimizin doğru olduğunu, bölgede yankılandığının hiç değilse farkına varalım. Bunu da istiyoruz biz.”

-“BAYRAK HEPİMİZİN”-

Bölgeye daha fazla geleceğini, daha fazla bölgede olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bir bayrak tartışması yapılıyor. Bu bayrak tartışmasını da zül addediyorum. O bayrak hepimizin ortak bayrağıdır. Benim dedemin de kanı var, sizin dedenizin de kanı var. Bu ülkenin bağımsızlığını beraber elde ettiler onlar. Mücadeleyi beraber yaptılar. Çanakkale’de de beraberlerdi, Gaziantep’te de beraberler. Kahramanmaraş’ta da beraberlerdi, İzmir’de de beraberlerdi. O nedenle bu tartışmayı zül addediyorum. Bölge kendi iç dinamikleriyle büyüyebilir, kalkınabilir. Yeter ki huzuru getirelim, yeter ki barışı getirelim” diye konuştu.

-HİSARCIKLIOĞLU: “HASSAS BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede bölgede yaşanan sorunları ve gelişmeleri aktardıklarını belirterek, “Hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu hassas süreçte başkanlarım hem halkın içindeler hem de bölgelerinde, illerinde, ilçelerinde kanaat önderleri. Bu konuda artan sıkıntıları derinden hisseden benim oda ve borsa başkanlarım. Bu konudaki gözlemlerini ve düşüncelerini siyasi partilerimizin genel başkanlarına aktarıyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, mecliste grubu bulunan diğer siyasi partileri de ziyaret edeceklerini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.