Haşr ve Mahşer Ne Demek

Haşr kelimesi sözlük anlamı olarak dirilmek ve toplamak anlamına gelmektedir. Mahşer ise toplanılan yer anlamına gelmektedir. Haşr sözcüğünün dini alanda terim anlamı; kıyamet zamanında ölen tüm insanların beden ve ruh olarak ahiret günü için tekrar dirilecek olmasıdır.

Dirilme durumu yani haşr, bir tek ruh olarak değil beden olarak da olacaktır. Nasıl ahiretin varlığı kanıtı konusunda ispat edildi ise insanları yoktan yaratan Allah’ın onları bedenleri çürüyüp toprak olduktan sonra çürümüş bedenlerini bir araya getirip tekrar dirilmeye kudreti ve gücü vardır.

Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de “İnsanlar zanneder mi ki, biz onların kemiklerini toplayıp bir araya getirmeyeceğiz. Evet biz parmak uçlarını bile toplayıp bütün hale getirmeye kudretliyiz.” buyrulmuştur.

Kısacası; Haşr ve mahşer kıyamet gününe yönelik iki dini terimdir. Haşr ifadesine göre tüm ölen insanların kıyamet gününde hem ruhları hem de bedenleri tekrar can bulacak ve hepsi çürümüş olsa da Allah tarafından tekrar derlenip toparlanacak.

Haşr ve Mahşer Nedir Konusundaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.