Harita Nedir Kullanım Amaçları Nelerdir

Dünyanın bir kısmının ya da tamamının kuş bakışı olarak ve belirli bir ölçek kullanarak düzleme aktarıldığı resimlere Harita adı verilmektedir.

Her harita aynı amaçlarda kullanılmamaktadır. Bu nedenle de her harita farklı özellikler göz önünde bulundurularak çizilir ve kullanış amaçlarına göre de farklı isimler alır. Mesela; İklim bölgeleri haritaları, toprak haritası, maden haritası, fiziki haritalar ve benzeri gibi…

  1. Fiziki Haritalar: Yeryüzü şekilleri, yükseltisi, eğimi gibi özelliklerle birlikte dağ, ova, plato gibi yer şekilleri hakkında bilgi veren haritalardır.
  2. İdari ve Siyasi Haritalar: Ülkelerin siyasi sınırlarını ya da bölge, il, ilçe gibi idari birimlerin gösterildiği haritalardır.
  3. Beşeri ve Ekonomik Haritalar: Nüfus miktarı, yoğunluğu, nüfusun dağılışı, göçler, tarım ürünleri, tarım ürünlerinin miktarı, sanayi, yeraltı kaynakları, turizm değerleri hakkında bilgiler veren haritalardır.
  4. Özel Haritalar: Belirli olan herhangi bir konu için özellikle tasarlanan ve sadece o konuda uzman olan kişiler tarafından hazırlanıp kullanılan haritalardır ve bu haritalar beliri meslek gruplarına yönelik olur.

Harita Nedir Ne İşe Yarar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.