Harita Nedir Kısaca Bilgi

Harita nedir anlamı açıklaması, harita ne demek kısaca bilgi

Harita, Yer yüzeyinin belirli bir bölümünün ya da tümünün coğrafi, jeolojik ya da jeopolitik özelliklerinin, belirli ölçekler içinde düz bir yüzey üstüne çizilmesi yoluyla elde edilen grafik gösterimdir. Küreler (mü­cessem küre) ise, üstüne harita işlenmiş yer yuvarlarıdır. Harita, kroki ya da plan yapma sanatına ve bilimine de haritacılık (kartografya) denir.

Başlıca harita türleri, Yer yüzeyinin özel­liklerini gösteren topografya haritası, kıyı şeritlerini ve deniz alanlarını gösteren ve denizcilikte kullanılan deniz haritası, deniz­lerin derinlikleri ile deniz akıntılarının yön­lerini ve şiddetlerini gösteren hidrografi haritası, pilotlara ve havacılara yüzey özel­likleri ve hava rotaları üzerine bilgi sağlayan hava haritalandır.

Tarihçe: Bilinen ilk haritalar yaklaşık İÖ 2300’lerde Babilliler tarafından kil tabletler üstüne çizilmiştir. Bunlar yeryüzü şekille­rinin ilk grafik gösterimleridir. Ama bundan da önce, henüz yazının geliştirilmediği en eski çağlarda insanların aralarında anlaşmak amacıyla saz, taş gibi doğal mal­zemelerden yararlanarak bazı krokilere ya da planlara başvurdukları sanılmaktadır. Eski çağlardan kalan bazı mağaralarda rast­lanan çizimler de bu sanıyı güçlendirmekte­dir.

13 yorum

  1. Yeryüzünün tamamının veya bir parçasının kuşbakışı görünümünün, istenilen ölçeğe göre özel işaretler yardımı ile küçültülerek çizilmiş örneğidir. alın arkadaslar bu kısaca tanımı

  2. ya bunamı kısa diyorsunuz siz? 2-3 satır olsa yetecek!daha bir sürü şey bulcam bunumu yazıcağım ben?kısa diyor birde başlıkta!!!of beğenmedimm!!!!!!!!!!!!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.