Hangi Kan Grubu Kime Verir

Hangi Kan Grubu Kimlere Kan Verebilir

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verir? Kanın yaşamsal önemi keşfedildikten hemen sonra kan nakilleri başlamıştır ve bu nakiller sırasında karşılaşılan sorunlar her insanın kanının bir diğerine uygun olmadığını kanıtlamıştır. Bu sebepten dolayı kandaki antikorlar araştırılmaya başlanmıştır ve kan grupları tespit edilmiştir.

Bu kan gruplarının belirlenmesi sayesinde kime hangi grup kanın uygun olduğu kolayca tespit edilmekte ve nakiller sırasında oluşacak sorunlar önlenmektedir.
Kan grupları iki başlık altında incelenir. İlk başlık A, B, AB ve 0 olmak üzere 4’e ayrılır. İkinci başlık ise Rh (+) ve Rh (-) olmak üzere ikiye ayrılır.
A, B, AB, 0 gruplarında Rh faktörü varsa Rh (+) yoksa Rh (-) olarak yazılırlar. Bu iki ana başlığın altındaki grupların kombinasyonuyla 8 farklı tür kana sahip insan olduğu görülür.

Kan Grupları

AB kan grubu tüm gruplardan kan alabildiği için genel alıcı, 0 kan grubu tüm gruplara kan verebildiği için genel verici olarak adlandırılır.

Bu iki sistemin kombinasyonuna göre 8 grup insan vardır:

Kan nakli, kana ihtiyacı olan kişilere kan verilmesidir fakat bu kan gruplarının uygunluğuna göre yapılabilir.

Tüm gruplardan kan alabildiği için AB kan grubu genel alıcı, tüm gruplara kan verebildiği için 0 kan grubu genel verici durumundadır.

Hangi Kan Grubu Hangi Gruba Kan Verebilir Kısaca Bilgi Aktardık. Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.