Hangi İklimde Hangi Meyve Yetişir

Türkiye, yedi bölgeden oluşan bir ülkedir ve her bölgesi iklim ve bitki örtüsü özellikleri bakmından farklılık gösterir. Ülkemizde bölgelerde farklı iklim tiplerinin görülmesi aynı zamanda bölgelerde yetiştirilen ürünlerin de farklı olmasını sağlamaktadır. Bu yazımızda hangi iklimde hangi meyve yetişir ksıaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

Şimdi bölgelerde yetiştirilen ürünleri karşılaştıralım;

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Sebze ve Meyveler: Başya buğday, arpa, çavdar ve yulaf olmak züere tahıl çeşitleri, elma, armut, şeker pancarı, fasulye, nohut, mercimek, bakla,badem, patates ve ayçiçeği.

Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Ürünler: Iğdır ve Malatya ovalarında pamuk, şeker pancarı, tütün, arpa, kayısı, patates, lahana, çavdar ve darı.

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler: Kıyı kesimler mısır yetiştirilirken Bafra ovasında tütün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz bölgesinde en fazla yetiştirilen ürün fındıktır. Bölgede en fazla fındık Ordu ve Giresun illerinde yetiştirilmektedir. Bol bol nem ve ılıman kış şartlarına ihtiyaç duyan çay bitkisi de Trabzon-Rize illeri arasında yer alan Doğu Karadeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra Tosya, Boyabat, Çarşamba ovalarında pirinç; Kastamonu ve Sinop illerinde Keten-Kenevir; Kastamonu’da erik; Amasya’da elma yetiştirilmektedir.

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler: Bölgede en fazla turunçgil, muz ve pamuk ürünleri üretilirken bu ürünlere ek olarak bölgede yer fıstığı, anason, susam, buğday, Osparta ve Burdur illerinde gül, zeytin ve üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ege Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri: Tütün, üzüm, incir, pamuk, zeytin, turungiller, domates, patlıcan, biber, kereviz, salatalık, pırasa ve patates bölgede en çok yetiştirilen ürünlerdir.

Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri: Bölgede en fazla şeker pancarı, buğday, ayçiçeği, mısır, pirinç, tütün, patates, dut, domates, soğan, patlıcan, sarımsak, biber ve kaba yetiştirilmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri: Kırmızı mercimek, arpa, pamuk, zeytin, karpuz, susam, buğday, üzüm.

Yukarıda bölge bölge yetiştirilen ürünlerin farklılık göstermesi bölgelerin iklim özelliklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin; İç Anadolu bölgesi yazın kurak ve sıcak olurken ve kışları daha ılıman geçerken Doğu Anadolu Bölgesinde kışlar çetin geçmektedir ya da Karadeniz iklimi daha ılıman ve yılın her mevsiminde bol yağış alan bir iklimdir. Bu durum yetiştirilen ürünlerin de farklı olmasına ortam hazırlamaktadır.

Hangi İklimde Hangi Meyve Sebze Yetişir Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.