Halifelik Neden Kaldırıldı Kısaca

Aşağıda halifelik neden kaldırıldı kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin Birinci dünya Savaşı’ndan ağır yaralar alarak çıkması ve Milli Mücadele yıllarında Ankara Hükümeti’nin kurulması da yeni bir devletin kurulması ihtiyacını ortaya koymuştur. Osmanlı Devleti, Mısır’ın fethedilmesiyle birlikte halifeliği ele geçirmiştir. Türkler, hilafet sistemini devam ettirmiştir. Ta ki cumhuriyetin ilan edilmesinden sonraki aylara kadar sürmüştür.

Hilafet, 3 Mart 1924 yılında kaldırılmıştır. Hilafet, laik bir sosyal ve hukuk devleti kurulması ihtiyacı ile kaldırılmıştır. Devlet dini olarak İslam’ın kabul edilmesinde de vazgeçilmiştir. Dine uzak ve bütün dinlere aynı mesafede bir devletin oluşması için çalışmalar yapılmıştır. Hilafet, siyasi olarak bir etkisinin kalmaması nedeniyle de terk edilen kurumlardan biri olmuştur.

2 yorum

  1. elinize sağlık, Halifelik Neden Kaldırıldı Kısaca kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. elinize sağlık, Halifelik Neden Kaldırıldı Kısaca kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.