Halifelik Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda halifelik hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz. Halifelik makamına ilişkin bilgilere ulaşmak isteyenler mutlaka yazımızı okumalıdır.

Halifelik; Hz.Muhammed’in vefatının ardından, onun görevlerini sürdürmek, emanetini korumak  için göreve gelen Müslüman kişilerin din ve devlet başkanı şeklindeki kişidir. İslamiyette halifeye hem dini hemde politik ve siyasi görevler yüklenmektedir.

Halife olarak dört sahabe sırasıyla göreve gelmiştir. Bunlar; Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali’dir. Bu isimler Hz.Muhammed’in vefatının ardından halkın kendi arasında yaptığı seçimle göreve getirilmiştir. Ancak böyle süre gelen geleneği Emeviler bozmuştur. Çünkü Emeviler döneminde artık halife halkın seçimiyle değil babadan oğla geçen bir sistemle iş başına gelmiştir.

İslâmiyet’in sınırlarının genişlemesiyle beraber hükümdarlar, kendilerini halife olarak ilan etmiştir. eden ilk hükümdar 1. Murat’tır. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferinin ardından halifeliği elinde bulundurarak İslam dünyasının lideri olmuştur. Bu sayede Osmanlı hükümdarları Müslümanların dini ve siyasi lideri olma yolunda ilerlemişlerdir. Osmanlı padişahları halifelik makamının tüm faydalarını sonuna kadar kullanmışlardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.