Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız

Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız

Çok hızlı akan günümüz yaşantısında geçmişten daha çok ihtiyaç duyduğumuz hafızamızın performansını korumak ve hatta daha da arttırmak elbette ki hepimizin ısrarla istediği bir durumdur. Peki hafızamızı nasıl daha güçlü yapabiliriz. İşte kısa ve akıllı yöntemler:

Hafıza Güçlendirme

Dengeli beslenmek: Hafıza için omega 3 içeren besinler çok faydalıdır. Bol bol sebze ve meyve yemek de beyindeki su dengesi açısından faydalı olur.

Sakız çiğnemek: Kalp atışını hızlandıran ve beyin bölgesine daha fazla oksijen taşınmasını sağlayan sakız çiğneme işleminin hafızayı 1 bölü 4 oranında güçlendirdiği Northumbria Üniversitesi araştırmacıları tarafından açıklanmıştır.

Derin nefes almak: Stres öğrenmeyi zorlaştırmakla birlikte hafızayı da zayıflatmaktadır. Böyle stresli durumlarda derin nefes alıp vererek stresi engellemiş ve hafızanızın zarar görmesini önlemiş olursunuz.

Sigarayı bırakmak: Sigara içiyorsanız hafıza sorunlarınız içmeyen insanlara göre daha fazla olabilmektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırma bunu ortaya koymuştur.

Uzun yürüyüşler: Haftada 10 km, bol oksijen bulunan alanlarda (özellikle ormanlarda) yürüyüş yapmak bunama olasılığınızı düşürür.

Uykuyu iyi almak: Gece zamanında uyumak ve yeterli uyumak hafıza açısından oldukça mühim. Yatmadan önce kahve gibi kafeinli maddeler almak yerine papatyalı, sütlü içecekler içmeyi deneyin.

Hafıza geliştirici oyunlar: Bulmacalar bu iş için ideal. Fakat sürekli aynı tür bulmacaları çözmek bir süre sonra fayda etmeyebilir. Yeni tip şeyler deneyerek zorlanın.

Arkadaşlarla vakit geçirmek: Sevdiklerinizle vakit geçirirseniz hafıza durumunuz da bundan iyi etkilenir.

Brokoli: 168 gönüllü üzerinde yapılan araştırmaya göre B6, B12 ve folik asit vitamin kombini alanların hafızalarının almayanlara oranla daha iyi olduğu gözlenmiştir. B vitamini en başta brokolide, ayıca süt ve tahıllarda da bulunur.

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları Hakkında Sorularınızı ve Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.