Haçlı Seferlerinin Nedenleri Nelerdir

Haçlı seferlerinin nedenlerinin neler olduğunu bu yazımızda kısaca sizlerle paylaşacağız.

İşte Haçlı seferlerinin nedenleri şunlardır;

Dinsel inanışlar; Kudüs ve Filistin şehrinin Batı Avrupalı Hıristiyanlar’ın dinlerinde kutsal sayılması ve bu nedenle  Müslümanların elinden geri alma hayalleri vardı.  Fransa’da benimsenen Kluni tarikatının Hristiyan halkı Müslümanlara karşı kışkırtmalarıdır. Bu sebeplerden dolayı Hristanlar Müslümanlara karşı nefret dolmuştur.

Papa ve din adamlarının güçlerini arttırma hayali; Hristiyan din adamları ve papanın halk üzerindeki etkilerini artırma hayali ile savaş başlatmıştır.

Avrupa’nın içinde bulunduğu yoksulluk; Batı’nın doğudaki refah ve zenginliğine özenmesi ve bunun için arayışlara girmesidir.

Müslümanların güçlenmesi ve bu nedenle duyulan korku; Büyük Selçuklu Devleti güçlenmesi sayesinde Bizanslıları tehdit etmekteydi. Bizanslılar, bu tehditlere karşı Batı Avrupa’nın yardımını arkasına almıştır.

Ticaret; Haçlıların, Uzakdoğu ile Avrupa arasında geçen ticaret yollarını Müslümanların kontrolünden almak isteği vardı.

Papa’nın halka karşı söylemleri;   Papa, Katoliklere Müslümanlarla savaşmaları için cenneti vaat etmiştir.

Şövalye ve senyörlerin toprak arayışı; Avrupa’da toprak elde edemeyen  sahibi olmayan soylular toprak elde etmek istemiştir. Ayrıca
Avrupalılar Doğu’nun zenginliklerini keşfetmeyi hayal etmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.