Gustav Robert Kirchhoff Hayatı

Gustav Robert Kirchhoff Kimdir

Gustav Robert Kirchhoff,  (d. 12 Mart 1824, Königsberg, Prusya – ö. 17 Ekim 1887, Berlin), Alman fizikçi. Kimyacı Ro­bert Bunsen ile birlikte tayf çözümlemesi (bir cismin kimyasal bileşimini o cismi ısıtıp, yaydığı ışığı çözümleyerek belirleme) kura­mını geliştirmiş ve bu kuramdan yararlana­rak Güneş’in bileşimini belirlemiştir.

Kirchhoff 1845’te elektrik devrelerinde akım, gerilim ve dirençlerin hesaplanmasına olanak sağlayan ve günümüzde Kirchhoff yasaları olarak anılan yasaları ortaya koydu. Alman fizikçi Georg Simon Ohm’un kuramını geliştirerek iletkenlerdeki elektrik akımın’ belirleyen eşitlikleri genelleştirdi ve üç boyutlu iletkenlere uyguladı, ayrıca iletkenlerdeki akımın ışık hızıyla yol aldığını belirledi.

kirchhoff1847’de Berlin Üniversitesi’nde kadrosuz doçent olarak çalışmaya başlayan Kirchhoff üç yıl sonra da Breslau (bugün Wrocfaw) Üniversitesi’nde fizik dalında kadrosuz pro­fesörlüğe atandı. 1854’te Heidelberg Üni­versitesi’nde profesör oldu ve tayf çözümle­me yöntemini Bunsen ile birlikte burada geliştirdi. İki bilim adamı, ısıtılarak akkor duruma getirilen her elementin kendine özgü renkte bir ışık yaydığını gösterdiler; bu ışık bir prizmanın yardımıyla ayrılıma uğra­tılınca elementin kendine özgü dalgaboyla- rından oluşan bir desen ortaya çıkıyordu. Kirchhoff ve Bunsen, bu yeni araştırma yöntemini uygulayarak sezyum (1860) ve rubidyum (1861) elementlerini keşfettiler. Kirchhoff bu konudaki araştırmalarını sür­dürerek tayf çözümleme yönteminden Gü­neş’in bileşimini belirlemekte yararlandı ve bir gazın içinden ışık geçirildiğinde, gazın, ısıtıldığı zaman yayacağı ışınların dalgaboy- larındaki ışığı soğurduğunu buldu. Bu ilke­den yararlanarak Güneş tayfında gözlenen çok sayıdaki karanlık çizgiyi [bak. Fraunho- fer çizgileri) açıklamayı başardı. Bu buluş astronomide yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

1875’te Berlin Üniversitesi’nde matema­tiksel fizik kürsüsü profesörlüğüne atanan Kirchhoff’un en önemli yapıtları arasında Vorlesungen über Mathematische Physik (1876-94, 4 cilt; Matematiksel Fizik Dersle­ri) ve Gesammelte Abhandlungen (1882, ek 1891; Toplu Makaleler) anılabilir. Gustav Robert Kirchhoff Hayatı Hakkında Bilgi aktardık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.