Günümüze Kadar Gelen Geçim Kaynakları Şunlardır

Günümüze kadar gelen geçim kaynaklarının ne olduğunu merak edenler buraya… İşte sorunuzun yanıtı…

Paleolitik Çağ; Bu dönemde insanlar mağara gibi yerlerinde hayat sürmekteydi. Geçimlerini ise toplayıcılık ve avcılık yaparak sağlıyorlardı. Göçebe yerleşim şekilleri vardı. O dönemde insanların Türkiye’de Kapadokya, Göller Yöresi ve İstanbul çevresinde yaşadığı tahmin edilebilmektedir.

Mezolitik Çağ; Yontma taş devri olarak da bilinir. Bu dönemde insanlar taşları yontarak bazı kesici aletler yapmışlardır. Geçimlerini ise toplayıcılık ve avcılıkla sağlamışlardır.  Yarı göçebe olarak yaşamışlardır. Tarıma dair çalışmalar başlatmışlardır. Ayrıca çağ bitmek üzereyken ateş keşfedilmiştir.

Neolitik Çağ; Tarım bu çağda keşfedilmiştir. Hayvanlar evcilleştirilmiştir. İnsanlar yerleşik hayat geçmiştir. İnsanlar taş ve kerpiç evlerde yaşamaya başlamıştır. Köyler kurulmuştur. Bazı zanaat dalları başlatılmış ve ticaret yapılmaya başlanmıştır. Topraktan tabak yapılmıştır.

Kalkolitik Çağ; Bu dönemde tarım ve hayvancılık faaliyetleri hızla gelişmiştir. Şehirleşme başlamıştır. Maden işleme gibi faaliyetler başlatılmıştır. Çıkarılan madenlerden kap, kacak ve silah üretilmiştir. Tekerlek bu dönemde icat edilmiştir. Bu sayede ticaret ve ulaşım gelişmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.