Günlük Yaşantımızda Kayaçların Kullanım Alanları

Kayaçlar, yer altında ya da doğanın farklı bölgelerinde asırlar boyunca çeşitli olaylar sonucunda meydana gelen yani oluşan taşlardır, diğer adı ise başkalaşım kayaçlarıdır ve bu kayaçlar doğada tabakalar halinde görülmektedir. Şimdi sizlere kayaçların günlük hayattaki kullanım alanları konusunda bilgi vereceğiz.

Kayaçların içerisinde fosil kalıntıları bulunmamaktadır bu nedenle de bu maddeler sert yapıya sahiptirler. Kayaçlar, günlük hayatımızda bir çok alanda kullanılmaktadır. Mesela, lazurit gibi başkalaşım taşları süs eşyalarının ana malzemesidir.

Günlük yaşamda mermer ve arduaz gibi kayaçlar çok sık kullanılan kayaçlardır. Mermer, bir çok heykeltraşın mesleğinde kullandığı hammaddedir. Heykeltraşlar bu malzemeyi kullanarak mesleklerini icra ederler. Örneğin; Hindistan adlı ülkede varlığını hala koruyan sanat eserlerinden biri olan Taç Mahal, mermerden yapılan bir eserdir. Aynı zamanda mutfak, banyo gibi alanların yapımında ve dizaynında da kullanılır.

Arduaz kayacı, yapraklı yapısından dolayı zemin, çatı ve kaldırım gibi alanlarda sık sık kullanılmaktadır. Bununla birlikte gri, siyah, kırmızı, mor arduaz çeşitleri binaların dekorunda da kullanılır.

Kayaçlar Günümüzde Hangi Amaçla Kullanılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.