Güneydoğu Anadolu Bölgesi Özellikleri Nelerdir

Güneydoğu Anadolu Bölgesi özellikleri nelerdir yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Güneydoğu Anadolu bölgesi; ülkemizin en küçük ve düz bölgesidir. Bölgedeki iller; Gaziantep, Kilis, Hatay, Diyarbakır, Adıyaman Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirttir. Bölgenin yükseltisi kuzeyden güneye gidildikçe azalır.  Antep, Urfa ve Adıyaman gibi platolar bu bölgededir. Bölgenin en yüksek noktaları Diyarbakır havzası ve Mardin eşiğidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Harran, Suruç ve Ceylanpınar ovaları bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde; Akdeniz ve Karadeniz iklimlerininde etkisini taşıyan bir geçiş iklimi görülür.  Bölge iki bölümden oluşur. Bunlar; Dicle ve Orta Fırat bölümleridir. Orta Fırat Bölümünde Akdeniz iklimi görülür. Dicle bölümünde ise karasal iklim yaşanır. Bölge kışın en çok yağışı alır. Yaz mevsimi ise kuraklığın en çok olduğu mevsimdir. Kuraklık çok olduğundan sıcaklık ve buharlaşma oranıda fazladır. Bölgenin doğusunda bozkır batısında ise maki bitki örtüsü görülür.

Bölgede nüfus yoğunluğu fazladır. Dağ eteklerinde nüfus toplanmıştır.  Tarım alanları verimli topraklar olsada sıcaklık ve buharlaşma etkisinde kalan bu yerlerde sulama sorunu yaşandığı için bölge insanı hayvancılıkile geçimini sağlamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.