Güneşin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir

Güneşin insan vücuduna faydalarının neler olduğunu sizler için araştırdık.

Güneş; dünya üzerindeki tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Güneşin insan vücuduna en önemli faydası hastalıkları tedavi edici özelliğinin olmasıdır. Çünkü güneş antibakteriyel etki taşır. Güneş sayesinde insan vücudu; D vitamini depolar. özellikle küçük yaştaki çocukların kemik gelişimine yardımcı olur.

Güneşin insan vücuduna estetik faydalarıda bulunmaktadır. Bunlardan biri de vücuda kattığı bronzluktur. Ayrıca güneş, vücutta çıkan akne ve sivilce tedavisinde oldukça faydalı bir öğedir.

Fakat bütün bu yararları insana sağlayan güneş,  şimdilerde ozon tabakasının incelmesiyle birlikte insan vücuduna tehdit oluşturmaktadır. Ozon tabakasının incelmesiyle beraber, yeryüzüne yansıyan ultraviyole radyasyonu miktarında artmıştır. Geçmiş dönemlerde güneşten yeryüzüne yalnızca A ve B ultraviyole radyasyonu yansırdı. Şimdilerde ise C ultraviyole radyasyonu yansımaktadır. Güneşten yeryüzüne yansıyan A ultraviyole radyasyonu; cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına sebebiyet verir. B ve C ultraviyole radyasyonları ise deri kanserlerine neden olmaktadır. Bu nedenle günün her saatinde güneşten kendimizi muhafaza etmemiz şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.