Güneş Saati Nedir İlk Kim Kullanmıştır

Güneş saatinin ne olduğunu ve ilk kimlerin kullandığını merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Güneş saati kesin sonuçları göstermemesine rağmen ihtiyaçları karşılayan, zamanı göstermek için eskiden kullanılan bir alettir. Güneş ışınlarının yansıdığı yerin orta kısmında dikilen çubuk şeklindeki bir düzenektir. Güneş ışınları dikilen o çubuğun üstüne denk geldiğinde o cisme göre gölgeler çıkar. Çıkan gölgeler yorumlanarak günün hangi saatinde olunduğu saptanılırdı. Ancak hiçbir zaman kesinlik taşımaz ve tam sonuç vermezdi.

Güneş saatini ilk kez M.Ö.1500 yılında Mısırlılar kullanmıştır. Ardından, Eski Yunanda değişik güneş saatleri kullanılmıştır. Atina’da bulunan bir kulede M.Ö. 100 yılında kullanıldığı tahmin edilen 8 güneş saati bulunmaktadır. Roma’da ise M.Ö. 290 yıllarından kalma olduğu tespit edilmiş ilk güneş saati keşfedilmiştir.

Güneş saati Müslümanlar açısından büyük önem taşıyan zaman birimi olmuştur. Çünkü; namaz vakitlerini bu sayede takip etmiştirler. Güneş saatleri üç çeşittir. Bunlar; namaz vakitlerini belirten yatay, dikey ve silindirik güneş saatleridir. Dünya üzerine güneş saatine en çok İstanbul’da rastlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.