Güneş Işığının Yararları Ve Zararları Nelerdir

Güneş ışığının yararları nelerdir öğrenmek isteyenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Güneş; insan ve diğer canlılar için son derece önemli olan ve pek çok yarar taşıyan bir yıldızdır. Ancak bu faydaları yanında güneşin bazı zararlı etkileri de bulunmaktadır. Canlı yaşamının en önemli parçası olan güneş, insanların kemik gelişimi açısından son derece önemli etkiler taşır. Fakat fazla miktarda güneş ışığının etkisinde kalmak cilt üzerinde bazı rahatsızlıklara ve cilt kanserine yol açabilir.

Güneş ışığı, insan vücuduna gerekli olan D vitaminini depolar. Bu sayede güneş; insan hayatı süresince ağrılı kemik hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.  İnsan vücuduna gerekli olan D vitamini ihtiyacını büyük oranda güneşten alır. Güneş ışığı; duygusal değişimlere neden olan serotonin hormonu salgısını etkiler. Bu sayede güneşlenen kişilerin diğer kişilere göre daha mutlu olduğu  saptanmıştır.

Güneşin zararlarının bir kaçı ise şunlardır; İnsanların uzun süre güneş altında kalması cildin esnekliğini kaybetmesine ve kalınlaşmasına neden olur.  Güneş nedeniyle cilt yüzeyi kırışır ve keselerin oluşmasına sebebiyet verir. Yine UVA ve UVB ışınlarına uzun süre maruz kalan kişilerde cilt kanserine yakalanma riski yüksektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.