Gündönümü Ve Ekinoks Tarihleri Nelerdir

Gündönümü ve ekinoks tarihleri nelerdir merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyunuz. Sorularınızın yanıtı burada…

23 Eylül Ekinoksu

23 Eylül Kuzey Yarımküre’de sonbahar, Güney Yarımküre’de ise ilkbahar mevsimlerinin başlangıcına denir. Bu tarihlerde gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Öğle vakti ise güneş ışınları Ekvator’a dik bir açıyla düşer. Dünya’da gece gündüz süreleri 23 Eylül günü eşit olur. Aynı zamanda Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gece yaşanması için ilk gün başlar. Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün yaşanacağı ilk gün başlar.
21 Mart Ekinoksu
21 Mart tarihi Güney Yarımküre’de sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de ise ilkbahar mevsiminin başlangıcına denir. Gölge boyu Ekvator’da sıfır şeklindedir. Güneş ışınları öğle saatlerinde Ekvator’a dik bir açıyla düşer. Dünya’da gece gündüz süreleri eşit olarak seyreder. Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin ilk günü, Kuzey Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün ilk günü başlar.
Aynı zamanda 23 Eylül ve 21 Mart ekinoks tarihlerinde Aydınlanma Çemberi Kutup noktalarına teğet bir şekilde geçer.
21 Haziran 21 Aralık Gün dönümleri
21 Haziran
21 Haziran’da güneş ışınları  23° 27′ kuzey enlemi şeklinde olan Yengeç Dönencesi’ne dik bir açıyla düşer. Kuzey Yarımküre’de 21 Hazian tarihinden itibaren günler kısalmaya, Güney Yarımküre’de ise o tarihten itibaren günler uzamaya başlar. 21 Haziran’dan sonra Kuzey Yarımküre’de yaz mevsimi, Güney Yarımküre’de ise kış mevsimi başlar.
21 Aralık
21 Aralık’ta ise güneş ışınları 23° 27′  güney enlemi şeklinde olan Oğlak Dönencesi’ne dik bir açıyla düşer.Güney Yarımküre’de 21 Aralık’tan itibaren günler kısalmaya Kuzey Yarımküre’de ise o tarihten itibaren günler uzamaya başlar. 21 Aralık’tan sonra Güney Yarımküre’de yaz; Kuzey Yarımküre’de ise kış mevsimi başlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.