Grimm Kardeşlerin Masalları

Grimm Kardeşlerin Masalları

Grimm Kardeşler kimdir ? Ziyaretçilerimize Grimm Kardeşlerin Masalları ve kendileri hakkında bilgiler vereceğiz. Grimm Kardeşlerden ilki Jacob Grimm Alman edebiyatının seçkin dilbilimcilerindendir, masal yazarı kişiliğiyle bilinir. 1785 yılında Hanau’da dünyaya gelen Jacob Grimm, 1863 yılında Berlin’de hayatını kaybetmiştir. Diğeri ise Wilhelm Grimm 1786’da doğmuş, 1859’da hayatını kaybetmiş Alman masal yazardır.

Grimm Kardeşler yaşadıkları dönemde, çevrelerinde konuşulan çeşitli Alman lehçelerinde söylenegelen birçok efsane,masal ve şiirleri bir araya getirmiş bunları yeniden derleyerek masal kitabı olarak yayınladılar.

grimm_kardeslerGrimm kardeşler, derledikleri masal kitabı olan “Çocuk ve Yuva Masalları” adlı kitapla, Alman Dili ve Edebiyatına büyük katkılar yapmış ve bugünkü gelişim seviyesine ulaşmasında büyük hizmetleri olmuştur. Ortaya koydukları eserleri Alman dilinin bütün güzelliklerini ortaya koymakla birlikte, bu edebiyata dünyaca ilgi duyulmasına da vesile olmuştur.

Grimm Kardeşler, sanıldığı gibi soylu bir ailenin değil orta sınıf geçim standartlarına sahip memur bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelmişlerdir. Grimm Kardeşlerin Masalları bugün birçok ülkenin dillerine çevrilmiş ve çocuklar tarafından sevilen ünlü masallardır. Grimm Kardeşler, masallarının ana kaynağını bulundukları çevreden ve köylerden almışlardır. Ağızdan ağıza söylenegelen masalların ve diğer edebi ürünlerin Grimm Kardeşler tarafından ölümsüzleştirilmiş olması, bu kadar çok sevilmesinin ve tutulmasının sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Grimm Kardeşlerin En Bilindik Masalları Şunlardır:

Külkedisi , Ormandaki Ev,Rapunzel, Kül Kedisi, Bremen Mızıkacıları, Çizmeli kedi, Kurbağa Prens, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel’le Gratel, Fareli Köyün Kavalcısı …

eokul-meb.com (kaynak gösterilmeden kopyalanamaz)

 

 

10 yorum

  1. Yukarıdaki metinde bozuk cümleler var.
    Grimm Kardeşler, derledikleri masalları yukarıdaki gibi berbat bir dille yazsalardı iki yüz yıl okunmazlardı.
    Dilimize özen gösterin lütfen.

  2. kesin meraktan bu sayfa tıklanılacak… yorumlar yapışacak..
    bende yapayım bari. şu google bizim klasik masalları da kısa metraj yapsa da adamlığını görsek. eline su döksek. ama nerdeeeeeee… hoş adamların masal-hikayeleri hoş ama, bizimkiler deboş değil gardaaaşşşş..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.